Instalki.pl » Aktualności » Software » Jedna czwarta posiadaczy smartfonów z Androidem rozważa przesiadkę na iOS
Środa, 17 Sierpień 2022 13:27, Wpisany przez Anna Borzęcka
android-ios
Tak sugerują wyniki pewnego badania.

Zapewne niejeden posiadacz smartfonu z Androidem myśli o przesiadce na iPhone’a i vice versa. Ale jak wielu użytkowników tego typu urządzeń to rozważa i dlaczego? Tej kwestii przyjrzała się firma Beyond Identity, która przeprowadziła w Stanach Zjednoczonych poświęcone jej badanie ankietowe.

Android kontra iOS


W badaniu ankietowym Beyond Identity wzięło udział 1 003 Amerykanów. 505 ankietowanych było użytkownikami telefonów z systemem Android, a 498 telefonów Apple. Średnia wieku badanych wynosiła 38 lat. 61% z nich stanowili mężczyźni, a 39% kobiety.

Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Beyond Identity, 25% posiadaczy urządzeń z Androidem rozważa przesiadkę na iPhone’a. Spośród tych osób 49% rozważa zamianę swojego smartfonu na iPhone’a ze względu na jego „postrzeganą przewagę” w kategoriach bezpieczeństwa i prywatności. Podobno zbliżająca się premiera iOS 16, wprowadzającego nowe funkcje związane z prywatnością i bezpieczeństwem, skłoniła wielu z nich, a dokładniej 33% z nich do podjęcia takich rozważań.

Jakie funkcje związane z prywatnością i bezpieczeństwem iOS 16 ma wprowadzić? Przykładem jest Tryb Lockdown, którego włączenie ma powodować ścisłe ograniczenie lub wyłączenie funkcjonalności aplikacji, stron internetowych i samego sprzętu. Jego aktywacja, jak twierdzi Apple, ma chronić użytkownika nawet przed najbardziej wyrafinowanymi atakami hakerskimi.

Jeśli chodzi o posiadaczy iPhone’ów, to tu robi się interesująco. To dlatego, że aż 36 procent z nich myśli o przesiadce na Androida.

iOS nie taki bezpieczny, jak go rysują


Co ciekawe, badanie Beyond Identity skupiło się też mocno na doświadczeniach ankietowanych związanych z cyberbezpieczeństwem. Zapytano ich między innymi o to, jakich naruszeń bezpieczeństwa dotychczas doświadczyli na swoich smartfonach, jakie dane utracili za sprawą naruszeń bezpieczeństwa i czy udało im się te dane odzyskać.

Jak się okazuje, posiadacze urządzeń z iOS mieli do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem, phishingiem, czy wyciekami danych tylko niewiele rzadziej niż posiadacze urządzeń z Androidem. Wygląda zatem na to, że iPhone’y faktycznie są bezpieczniejsze niż inne smartfony, ale nie aż tak bezpieczne, jak sugeruje Apple.

badanie-bezpieczenstwo
Wyniki badania Beyond Identity dotyczące kwestii naruszeń bezpieczeństwa. | Źródło: Beyond Identity

To, gdzie przeprowadzono badanie, ma znaczenie


Oczywiście warto pamiętać o tym, że omówione badanie przeprowadzono w USA. Wyniki takiego samego badania przeprowadzonego w Polsce lub w jakimkolwiek innym kraju świata mogłyby się prezentować zgoła inaczej, zwłaszcza że w Polsce Apple nie cieszy się aż takim uznaniem, jak w Stanach Zjednoczonych.

Jeżeli rozważasz przesiadkę z urządzenia z Androida na iOS, możesz przenieść swoje dane między tymi urządzeniami z użyciem aplikacji Przenieś do iOS. Jeśli zaś jesteś posiadaczem smartfonu Apple, ale chcesz zamienić go na smartfon z Androidem, swoje dane przeniesiesz z pomocą aplikacji Switch to Android.

Źródło: Beyond Identity, fot. tyt. Unsplash/Arnel Hasanovic