Instalki.pl » Aktualności » Software » Jeśli masz tę aktualizację Androida, jesteś wśród 13,5 procenta szczęśliwców
Poniedziałek, 15 Sierpień 2022 13:18, Wpisany przez Anna Borzęcka
android-12
Czy to dobry wynik?

Dotychczas zadebiutowało już całe mnóstwo wersji systemu Android. Na przestrzeni lat z adopcją jego najnowszych wydań bywało różnie. A jak jest w przypadku Androida 12. Na początku tego miesiąca Google w końcu ujawniło statystyki, które pozwalają się nam o tym przekonać.

Swego czasu Google dzieliło się informacjami na temat popularności poszczególnych wydań systemu Android co miesiąc, ale jedynie do 2018 roku. Teraz robi to znacznie rzadziej.

Popularność Androida 12


Zgodnie z danymi ujawnionymi przez Giganta z Mountain View, Android 12 jest już zainstalowany na około 13,5 procenta wszystkich urządzeń z Androidem. Czy jest to wynik dobry? Nie do końca, albowiem system ten jest dostępny na rynku od wielu miesięcy, a jego udział zdaje się rosnąć wolniej niż udział Androida 11 po jego premierze. Rzecz jasna, obsługują go jednak tylko stosunkowo nowe urządzenia.

Wiele osób zapewne nie odczuwa potrzeby dokonywania przesiadki na nowszy smartfon. Prawdopodobnie większość z takich osób nie ma nawet możliwości zainstalowania Androida 12 na swoim urządzeniu. Nie przypadkowo więc Android 11 jest obecnie najpopularniejszym systemem Android, zainstalowanym na 27% urządzeń, a Android 10 okupuje 18,8 procenta użytkowanych urządzeń.

Dane, które przerażają


Niepokojące jest to, jak wielu użytkowników wciąż korzysta z tych wersji systemu Android, które już od dawna nie są wspierane. Udział w rynku Androida 9 wynosi 14,5 procenta, Androida 8 10,9 procenta, Androida 7 4,5 procenta, Androida 6 3,5 procenta, a Androida 5 2,6 procenta. Ba, w użyciu wciąż są smartfony z Androidem 4.

android-statystyki
Udział w rynku poszczególnych wersji systemu Android. | Źródło: 9to5Google

Użytkownicy starych smartfonów, z niewspieranymi wydaniami systemu Android, są wyjątkowo mocno narażeni na ataki hakerów czy wpływ złośliwego oprogramowania. Jeżeli korzystasz z takiego smartfonu, naprawdę powinieneś wymienić go na dużo nowszy, aby zapewnić lepszą ochronę swoim cennym danym.

Kolejny Android – Android 13


Premiera Androida 12 miała miejsce w październiku minionego roku. W tym roku, także jesienią, a być może nawet we wrześniu, ma zadebiutować Android 13 (o nazwie kodowej Tiramisu), którego testy trwają już od dawna.

Android 13 ma wprowadzić na smartfony więcej schematów kolorystycznych Material You, „kinowe” tapety, obowiązek wysyłania przez aplikację prośbę o zezwolenie na wysyłanie powiadomień, dedykowany skaner kodów QR i nie tylko. Ciekawe, jak szybko ten system będzie zyskiwał popularność.

Źródło: 9to5Google, fot. tyt. Canva