Instalki.pl » Aktualności » Software » Meta w końcu testuję tę nowość w Messengerze. Czekaliśmy na nią lata
Czwartek, 11 Sierpień 2022 18:50, Wpisany przez Aleksander Piskorz
Messenger
Krótka droga do aktualizacji.

Facebook w końcu udostępnił więcej informacji na temat swoich planów na przyszłość związanych z rozwojem komunikatora Messenger. Amerykańska firma rozpoczęła testowanie funkcjonalności, na którą wszyscy czekaliśmy od dawna. Konkretniej chodzi tutaj o szyfrowanie end-to-end, które już niebawem miałoby trafić do popularnego komunikatora.

Dlaczego dopiero teraz?

Facebook w końcu testuje szyfrowanie end-to-end

Domyślne włączenie szyfrowania typu end-to-end w komunikatorze Messenger będzie naprawdę dużym sukcesem Facebooka. Marka od wielu lat zapierała się przed wprowadzeniem tej technologii do swojej aplikacji. End-to-end oznacza bowiem, że Facebook nie będzie mógł zobaczyć treści wiadomości swoich użytkowników. Te zostaną wyświetlone tylko i wyłącznie w obrębie osób znajdującej się w danej konwersacji.

To wszystko nie tylko zwiększa naszą prywatność oraz bezpieczeństwo, ale także sprawia, że same rozmowy jest zdecydowanie trudniej przejąć. Co ciekawe, to kolejne po Whatsappie posunięcie Facebooka w zakresie dodania dodatkowej warstwy bezpieczeństwa do swojego ekosystemu aplikacji. Oprócz Messengera, Meta ma bowiem testować szyfrowanie end-to-end również w Instagramie.

W przeszłości Facebook był wielokrotnie krytykowany za brak szyfrowania end-to-end w swoich aplikacjach. W niektórych przypadkach tego typu sytuacja doprowadzała do tego, że same konwersacje mogły być wykorzystywane jako dowód w sprawie. Firma lakonicznie tłumaczyła się problemami z integracją opisywanej technologii w przypadku programów, z których na co dzień korzystają miliardy osób. W mojej opinii to dość kiepska wymówka.

messengerendtoend2
fot. Facebook

Oprócz testowania funkcjonalności end-to-end, Facebook ogłosił także opcję “bezpiecznego przechowywania”, która będzie działać w razie zgubienia telefonu lub podczas chęci przywrócenia historii wiadomości na nowym urządzeniu użytkownika. Jak widać na zrzucie ekranu, całość zapewne będzie zabezpieczona hasłem.

Trzeba przyznać, że na end-to-end w Messengerze czekaliśmy zdecydowanie za długo. Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy ta nowość zostanie udostępniona w wersji stabilnej komunikatora.

Źródło: Facebook / fot. Facebook