Instalki.pl » Aktualności » Software » Vivaldi 5.4 już jest. Przeglądarka zyskała usprawnienia, które pokochają użytkownicy
Czwartek, 11 Sierpień 2022 17:38, Wpisany przez Piotr Malinowski
vivaldi aktualizacja 5-4
Warto zainteresować się tym programem.

Przeglądarka internetowa Vivaldi otrzymała właśnie aktualizację oznaczoną numerem 5.4. Wprowadza ona szereg usprawnień i poprawek – m.in. możliwość wyciszenia paneli znajdujących się na pasku bocznym, opcję przypisania własnych poleceń do gestów myszy typu Rocker oraz łatwiejszy system udostępniania tekstu. Na co dokładnie mogą liczyć użytkownicy?

Vivaldi 5.4 to ulepszone gesty i udostępnianie tekstu 


Jedną z głównych nowości jest implementacja możliwości wyciszania poszczególnych paneli – te są dostępne z poziomu bocznego paska. Pozwalają one na uzyskanie szybkiego dostępu do najważniejszych funkcji (np. zakładki, pobrane pliki) czy ulubionych stron internetowych. Każdy z takich elementów jest w stanie odtwarzać dźwięk, co bywa dosyć irytujące – zwłaszcza w przypadku portali społecznościowych. Wprowadzona opcja pozwoli uniknąć zaskoczenia w najmniej spodziewanym momencie. Skorzystać jej można poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na konkretny panel, a następnie wybranie „Wycisz” z menu kontekstowego.

vivaldi aktualizacja 5-4 1Źródło: Vivaldi

Warto też wspomnieć o usprawnieniu gestów typu Rocker. Do tej pory pozwalały one wyłącznie na poruszanie się do przodu i wstecz w sekcji historii przeglądania. Teraz użytkownicy mogą przypisać poszczególnemu gestowi dowolną akcję – np. otworzenie nowej karty czy strony zawierającej zakładki. Wykonanie tych gestów odbywa się poprzez przytrzymanie lewego lub prawego przycisku myszy i kliknięcie tego drugiego – pozwala to na oszczędzenie kilku sekund, mówimy więc o naprawdę przydatnej funkcji, która zwiększa kontrolę internautów nad programem, z którego korzystają.

vivaldi aktualizacja 5-4 2Źródło: Vivaldi

Wprowadzono także dwa pomniejsze narzędzia zwiększające ogólny komfort korzystania z przeglądarki. Mowa tu chociażby o opcji udostępnienia wybranego fragmentu strony – w tym celu należy zaznaczyć konkretny tekst na stronie, kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję „Kopiuj link do zaznaczenia” z menu kontekstowego. Potem wystarczy wysłać link do dowolnej osoby (musi ona jednak korzystać z przeglądarki opartej na silniku Chromium) – strona otworzy jej się wtedy od zaznaczonego fragmentu.

vivaldi aktualizacja 5-4 3Źródło: Vivaldi

Poza tym w ustawieniach przeglądarki pojawiła się nowa opcja bezpieczeństwa nazwana „Zawsze używaj bezpiecznego połączenia”. Jej aktywacja spowoduje, że system będzie wybierał połączenia przez protokół HTTPS i zacznie wyświetlać ostrzeżenia przed otwarciem stron, które go nie obsługują. To z pewnością przydatne usprawnienie.

vivaldi aktualizacja 5-4 4Źródło: Vivaldi

Dodatkowo poinformowano o wdrożeniu poczty Vivaldi w wersji 1.1 (jej pierwsza odsłona została zaprezentowana w czerwcu 2022 roku). Nie dodaje ona zbyt wielu nowych funkcji i rozwiązań – aktualizacja skupiła się na dopracowaniu już tych istniejących. Usługa ma działać teraz znacznie szybciej i lepiej, podobnie jest z kalendarzem i czytnikiem RSS.

Warto zaznaczyć, że wspomniany update dotyczy wyłącznie wersji desktopowej usługi. W momencie pisania artykułu nie pojawiła się wzmianka o nowościach debiutujących w jej mobilnym odpowiedniku, co jest dosyć niecodzienną sytuacją. Pozostaje mieć nadzieję, iż już wkrótce doczekamy się premiery – zazwyczaj większa aktualizacja pojawia się równocześnie w obydwu odsłonach aplikacji.

Źródło: Vivaldi