Instalki.pl » Aktualności » Software » Sierpniowa aktualizacja Windows 10 udostępniona. Co nowego w KB5016616?
Środa, 10 Sierpień 2022 13:55, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 aktualizacja sierpniowa
Niektórzy będą rozczarowani.

Drugi wtorek miesiąca już za nami, a to oznacza co najmniej dwie rzeczy. Po pierwsze, Microsoft udostępnił aktualizacje zbiorcze dla systemów Windows 10 oraz Windows 11. Po drugie, wkrótce w sieci zaczną się pojawiać doniesienia o związanych z nimi błędach. Zanim jednak damy Wam powody do narzekania na oprogramowanie rozwijane przez giganta z Redmond, skupmy się na tym, co przynosi najnowsza poprawka dla Windows 10 o numerze KB5016616. Przypominam, że o aktualizacji wydanej w cyklu Patch Tuesday dla Windows 11 rano pisała Ania.

Czytaj także: Windows 11 z aktualizacją KB5016629. Co wprowadza?

Windows 10 KB5016616 - nowości, zmiany, co nowego?


Na wstępie ważny komunikat dla wszystkich osób korzystających wciąż z systemu Windows 10. Przedstawiciele Microsoftu wielokrotnie podkreślał, że użytkownicy tego OS-u nie mogą liczyć już na znaczące nowości. Te będą wdrażane wyłącznie w najnowszym systemie operacyjnym, jakim jest obecnie Windows 11. Jeżeli oczekujecie powiewu świeżości w "dziesiątce", po prostu zainstalujcie "jedenastkę". Koniec komunikatu.

Windows 10 KB5016616 to aktualizacja widniejąca w systemowej witrynie Windows Update jako:

2022-08 Aktualizacja zbiorcza dla systemu Windows 10 Version 21H2 dla systemów opartych na architekturze x64 (KB5016616)

aktualizacja sierpniowa windows 10
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Microsoft skupił się w powyższej łatce niemalże tylko na poprawkach błędów - zero zaskoczenia. Jak dzięki każdej wcześniejszej aktualizacji zbiorczej, instalując ją uzyskasz dostęp do ulepszeń z opcjonalnych aktualizacji, wydawanych na przestrzeni ostatnich kilku tygodni.

W informacjach o wydaniu firma Microsoft komunikuję dodanie opcji dopuszczania otrzymywania ważnych alertów, gdy włączona jest funkcja Focus Assist, czyli swoisty tryb "nie przeszkadzać" znany ze smartfonów z systemem Android.

Programiści Microsoftu rozwiązali też problem, który prowadził do problemów z połączeniami internetowymi w przypadku niektórych stacji dokujących, zwłaszcza po wybudzeniu z trybu uśpienia. Wyeliminowano też bug związany z XAudio API, który w niektórych grach prowadził do błędów dotyczących odtwarzania dźwięku.

Windows 10 Build 19044.1889 - lista poprawek


  • Zmniejszono obciążenie rywalizacji zasobów w operacjach wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). To rozwiązało problemy z wydajnością występujące w niektórych systemach.
  • Usprawniono proces uaktualniania systemu operacyjnego, eliminując błędy towarzyszące mu na niektórych konfiguracjach.
  • Rozwiązano problem związany z funkcją resetowania za pomocą przycisku.
  • Rozwiązano problem, który uniemożliwiał uruchomienie narzędzia do rozwiązywania problemów. Błąd dotyczył Bluetooth, Wi-Fi, sprzętu i innych.
  • Zaktualizowano polecenie cmdlet "remove-Item" - będzie ono od teraz współdziałać z folderami Microsoft OneDrive.
  • Naprawiono błąd powodujący utratę połączenia z Internetem przez niektóre stacje dokujące.
  • Rozwiązano problem, który mógł powodować niepowodzenie odtwarzania kolejnych klipów wideo w grach korzystających z DX12.
  • Rozwiązano problem, który powodował awarię systemu Windows, gdy funkcja "Kontrola aplikacji Windows Defender" oraz Intelligent Security Graph były włączone.
  • Rozwiązano problem ze sporadyczną awarią usługi profilu Windows.

Źródło: Microsoft, mat. własny