mObywatel dla fanatyków wędkarstwa. Rusza rządowy pilotaż

Maksym SłomskiSkomentuj
mObywatel dla fanatyków wędkarstwa. Rusza rządowy pilotaż
mObywatel to fantastyczna aplikacja, z której korzysta już ponad 8 milionów Polaków. Cyfrowy portfel na dokumenty z aktualizacji na aktualizację staje się coraz lepszy i jest wzbogacany o nowe funkcje. W oczekiwaniu na wielką aktualizację mObywatel 2.0, wprowadzającej m.in. powiadomienia o zwrocie podatku, dofinansowania i upływie terminu ważności paszportu i dowodu osobistego, dowiedzieliśmy się o nowym projekcie o nazwie „mObywatel – Uprawnienie”.

Zobacz także: mObywatel 2.0 z ogromnymi zmianami. Poznaj je wszystkie

mObywatel – Uprawnienie. Samorządy zaproszone do współpracy

mObywatel to obecnie aż piętnaście różnych usług, pośród których najważniejszymi są mPrawo Jazy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna i Bilkom – zintegrowany bilet na pociąg, tramwaj, autobus, z którego da się korzystać w różnych miejscach małopolski. Rząd chce wraz z jednostkami samorządu terytorialnego zafundować Polakom cyfrowy dostęp do jeszcze większej liczby dokumentów.

Sprawdź koniecznie: Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić? Poradnik

„Chcemy wspólnie z zainteresowanymi JST wdrożyć pilotażowo rozwiązanie, które umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel – np. elektronicznej lokalnej karty dużej rodziny, karty wędkarza, karty gminnej czy karty mieszkańca. Usługa ta jest skierowana do samorządów, które chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli i umożliwić im posługiwanie się dokumentami w formie elektronicznej, zapisanych na smarfonie” – czytamy w komunikacie Cyfryzacji KPRM.

Usługa prowadzenia ewidencji i wydawania dokumentów w ramach mObywatela jest bezpłatna. W pilotażu zaprasza się w formie naboru otwartego maksymalnie pięć gmin, które zgłoszą się jako pierwsze. Chodzi o takie gminy, które nie mają odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Zainteresowane JST są proszone o wysłanie wiadomości e-mail na adres sekretariat.DTC(at)mc.gov.pl.

Jak widać nowości odczuje początkowo zaledwie garstka Polaków z gmin, które wezmą udział w pilotażu. Docelowo miałyby to być oczywiście wszystkie gminy – tych jest około 2500, co pokazuje gigantyczną skalę przedsięwzięcia. Bez stworzenia odpowiednich systemów lub systemu centralnego z pewnością się nie obędzie.

mobywatel pilotaz

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Kiedy mObywatel nie zastąpi fizycznego dokumentu?

Niestety, w dalszym ciągu mObywatel nie może zastąpić w każdej sytuacji fizycznych dokumentów. Ma on zostać zrównany prawnie z dokumentami fizycznymi, jednak wciąż niezbędne są do tego zmiany w prawie. W czerwcu stosowne zmiany zapowiedział Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

Wszystkie wielkie zmiany w mObywatelu (w tym omawiany już mObywatel 2.0) mają pojawić się do maja 2023 roku, a przynajmniej tak sugerował w swoim tweecie sekretarz stanu Janusz Cieszyński w maju bieżącego roku.



Źródło: gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.