Instalki.pl » Aktualności » Software » Oszczędzaj paliwo w Mapami Google. Zobacz, jak włączyć nową opcję
Czwartek, 28 Lipiec 2022 13:56, Wpisany przez Maksym Słomski
mapy google najnizsze spalanie
Długo wyczekiwana nowość.

Aplikacja Mapy Google w Polsce została wzbogacona o zapowiadaną już dawno temu opcję domyślnego wyznaczania tras z uwzględnieniem najniższego zużycia paliwa i emisji CO2. Nowość opisywana przez nas po raz pierwszy jeszcze w październiku ubiegłego roku zagościła już na smartfonach użytkownikach z Polski. Jeszcze jej nie widzisz? Bez obaw, aktualizacja jest udostępniana falami.

Ekologiczne trasy w Mapach Google - jak włączyć?


Nowa opcja ekologicznych tras w Mapach Google jest domyślnie aktywna, a o uaktualnieniu informuje stosowny komunikat po uruchomieniu narzędzia po aktualizacji.

najnizsze spalanie mapy google
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Chcesz sprawdzić, czy Twoja apka zawiera już omawianą tutaj nowość? Nic prostszego:

1. Na urządzeniu mobilnym otwórz aplikację Mapy Google.
2. Kliknij na swoje zdjęcie profilowe (ikona konta) i wybierz Ustawienia -> Ustawienia nawigacji.
3. Przewiń do pozycji Opcje trasy i szukaj pozycji "Preferuj trasy z najniższym spalaniem".

mapy google spalanie
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Pamiętaj, aby określić rodzaj tankowanego paliwa, korzystając z opcji "Typ silnika". Możesz wybierać pomiędzy opcjami: benzyna, olej napędowy, napęd elektryczny, hybryda.

Możesz też wyznaczyć trasę w aplikacji, a następnie kliknąć na symbol "Więcej" w prawym górnym rogu Mapy Google i wybrać "Opcje trasy". Jeżeli novum jest dostępne, zobaczysz opcję "Preferuj trasy z najniższym spalaniem".

mapy google eko
Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

Jak wyłączyć tryb eko w Mapach Google?


Stosując się do podanych wyżej instrukcji - jednej z dwóch metod - i przesuwając suwak w odpowiednią pozycję. Jeśli wyłączysz tę funkcję, zawsze wyznaczana będzie najszybsza trasa.

Co ważne: Mapy Google pokazują trasę z najniższym spalaniem tylko wtedy, jeśli zapewnia ona podobny czas przyjazdu co najszybsza trasa. Jeśli oszczędność paliwa jest zbyt mała lub powoduje znaczne wydłużenie czasu jazdy, Mapy Google pokazują względne oszczędności paliwa między trasami. Ułatwia to porównanie wyników.

Jak Mapy Google obliczają efektywność paliwową?


Mapy Google obliczają efektywność paliwową na podstawie danych podawanych przez instytut National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. W obliczeniach uwzględnia się czynniki, które mają wpływ na zużycie paliwa i emisję CO2, takie jak:

  • średnie zużycie paliwa w pojazdach w Twoim regionie,
  • nachylenie drogi na trasie,
  • wzorce natężenia ruchu,
  • rodzaje dróg (np. lokalne lub autostrady).

Postawę firmy Google internauci oceniają różnie, ale jedno jest pewne: z aplikacji Mapy Google korzystają setki milionów osób na całym świecie. Jeśli faktycznie zaproponowane trasy przełożą się na mniejsze spalanie w samochodach, to oszczędności paliwa - a co za tym idzie zmniejszenie emisji - w skali globu mogą być ogromne.

Ja jeżdżę z włączonym trybem eko w Mapach Google już od kilku dni i prawdę mówiąc nie mam mu nic do zarzucenia. Na pewno będę z niego korzystał. A jakie są Wasze doświadczenia w tej materii?

Źródło: mat. własny