Windows 11 KB5015882 (build 22000.829) – nowości

Maksym SłomskiSkomentuj
Windows 11 KB5015882 (build 22000.829) – nowości
Użytkownicy systemu Windows 11 mogą już pobierać najnowszą opcjonalną aktualizację. Windows 11 KB5015882 to garść nowości oraz niestety błędów, o których w swoim wpisie informuje Ania. Czy mimo drobnych potknięć warto pobrać KB5015882 już teraz? Zobaczcie, jakie zmiany wprowadza nowa łatka.

Zobacz też: Windows 11 – aktualizacje zbiorcze KB5015882 i KB5015814 psują menu Start

Windows 11 KB5015882 – zmiany, nowości

Windows 11 KB5015882 (build 22000.829) pojawiła się w Windows Update jako opcjonalna aktualizacja, którą należy pobrać ręcznie. Aktualizacja zainstaluje się automatycznie dopiero za kilka tygodni, 9 sierpnia, kiedy to potencjalnie zostanie jeszcze bardziej dopracowania. O dziwo wydanie to powiązane jest z lipcową poprawką zbiorczą. Naprawia kilka bugów i zawiera parę nowinek.

Jedną z nowych funkcji w kompilacji 22000.829 systemu Windows 11 jest możliwość wykonywania uaktualnień bezpośrednio na ekranie OOBE (out-of-the-box experience) przy dokonywaniu czystej instalacji systemu. Innymi słowy, da się pobrać i zainstalować najnowsze aktualizacje funkcji już na etapie konfigurowania nowego komputera lub wykonywania czystej instalacji systemu.

W dzienniku zmiany czytamy, że Windows 11 pozwala teraz otrzymywać pilne powiadomienia, gdy włączony jest tryb skupienia. Microsoft naprawił również błąd polegający na tym, że Eksplorator plików mógł przestać działać po użyciu przycisków odtwarzania i wstrzymywania na klawiaturze. Naprawiono też bug powodujący awarię Eksploratora plików po kliknięciu prawym przyciskiem myszy menu kontekstowego menu Start. Menu to można alternatywnie aktywować kombinacją klawiszy Win + X. Wyeliminowano też błąd prowadzący do awarii Windowsa po włączeniu kontroli aplikacji Windows Defendera.

Pełna lista zmian w Windows 11 KB5015882:

  • Firma Microsoft naprawiła problem polegający na tym, że aplikacje mogły przestać działać, jeśli używają UIAutomation().
  • Naprawiono błąd, który uniemożliwiał działanie Startup Task API.
  • Firma Microsoft poprawiła niezawodność resetowania przyciskiem po aktualizacji systemu operacyjnego.
  • Naprawiono błąd, który powodował, że uwierzytelnianie konta maszyny na podstawie certyfikatu nie powiodło się.
  • Microsoft naprawił problem, który wpływa na kod Arm64EC.
  • Firma Microsoft naprawiła problem polegający na tym, że polecenie cmdlet Remove-Item nie działało poprawnie z folderami OneDrive.
  • Firma Microsoft naprawiła problem, który uniemożliwia otwieranie narzędzi do rozwiązywania problemów.
  • Firma Microsoft rozwiązała problem, który powoduje, że funkcja Code Integrity nadal ufa plikowi po jego zmodyfikowaniu.
  • Naprawiono błąd polegający na tym, że system Windows przestawał odpowiadać po włączeniu Kontroli aplikacji w programie Windows Defender.

Czy instalować opcjonalne aktualizacje Windows 11?

Krótko mówiąc: nie. Aktualizacje opcjonalne nie są tworzone z myślą o komputerach, na których oprogramowanie działa poprawnie, a już na pewno nie dla sprzętu firmowego. Powinieneś podjąć decyzję i instalacji opcjonalnej łatki tylko wtedy, gdy z jakiegoś powodu już teraz chcesz korzystać z nowych funkcji lub doświadczasz problemów eliminowanych przez taki patch. Jeśli komputer działa poprawnie, nie spiesz się.

Źródło: Microsoft

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.