Instalki.pl » Aktualności » Software » Sklep Play z nową sekcją. Zastąpi ona informację o uprawnieniach aplikacji
Niedziela, 17 Lipiec 2022 16:19, Wpisany przez Piotr Malinowski
sklep play uprawnienia 1
Ważna nowość pojawiła się w usłudze.

Sklep Play już niedługo pozbędzie się sekcji „Uprawnienia” spod wszystkich aplikacji dostępnych w ofercie usługi. Powodem takiej decyzji jest wdrożenie zakładki poświęconej bezpieczeństwu danych – deweloperom pozostało jeszcze kilka dni na zaktualizowanie niezbędnych informacji na ten temat. Co to dokładnie oznacza dla użytkowników?

Sklep Play zmienia sposób informowania użytkowników


Pewien czas temu Google zapowiedziało implementację sekcji „Bezpieczeństwo danych” do Sklepu Play. Proces jej wdrażania rozpoczął się w kwietniu bieżącego roku i pod niektórymi aplikacjami już można ją dostrzec. Zawiera ona informacje na temat rodzaju danych, do których będzie miała dostęp konkretna usługa – mowa tu chociażby o lokalizacji. Dzięki temu użytkownicy mają czuć się bardziej bezpieczni, bo dokładnie będą wiedzieć czego się spodziewać.

Google wymaga, by wszyscy deweloperzy umieścili wszystkie potrzebne informacje do maksymalnie 20 lipca. Termin więc mija za kilka dni i właśnie odkryto dosyć ciekawą zmianę, która niewątpliwie jest powiązana z opisaną wyżej sekcją. Część osób zaczęło zauważać brak zakładki „Uprawnienia” – do tej pory zawierała ona prostą listę uprawnień przyznawanych konkretnej aplikacji. Kliknięcie w niej pozwalało konsumentom na szybkie zapoznanie się z tym „w co się pakują” pobierając usługę.

sklep play uprawnienia 2
Źródło: 9to5google 

Teraz wszystkie te informacje znajdą się w sekcji „Bezpieczeństwo danych”, co oczywiście nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie mamy już bowiem do czynienia z bezpośrednim wskazaniem „tu znajdziesz wszystko na temat uprawnień”, co może być nieco mylące. Deweloperzy będą musieli teraz jednak jeszcze dokładniej opisywać po co są im potrzebne konkretne informacje, co bez wątpienia jest zmianą na plus.

Twórcy aplikacji będą jednak wypełniać to wszystko na własną rękę, co może prowadzić do licznych naruszeń i nieścisłości. Na razie nie wiadomo czy Google zdecyduje się na ręczną weryfikację każdego zamieszczanego faktu. Czas pokaże – na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo deweloperzy wciąż mają kilka dni na dokonanie niezbędnych czynności. Tak czy inaczej, użytkownicy dostrzegą zmiany już wkrótce, lecz tylko w obszarze szczegółowych informacji o każdej usłudze dostępnej w Sklepie Play.

Źródło: 9to5google