Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 Build 25158 w programie Insider. Co nowego?
Czwartek, 14 Lipiec 2022 13:27, Wpisany przez Anna Borzęcka
build-25158
Kompilacja wprowadza kilka istotnych zmian.

Użytkownicy korzystający z Windows 11 w kanale Dev programu Insider mogą już pobrać nową testową kompilację systemu – Build 25158. Co takiego ta wprowadza? Tym razem mowa o sporej liczbie ulepszeń, związanych między innymi z paskiem zadań oraz Wiedżetami. Poznaj szczegóły na ich temat.

Windows 11 Build 25158 – zmiany


W kompilacji 25158 Microsoft wprowadził na pasku zadań Windows 11 powiadomienia z menu Widżety. Gdy w Widżetach pojawi się potencjalnie ważna dla użytkownika informacja, ikona Widżetów widoczna na pasku zadań zostanie oznaczona czerwonym kółkiem z widoczną liczbą dostępnych powiadomień. Po otworzeniu menu Widżety informacje związane z powiadomieniami będą widoczne u samej góry okna. Co istotne, tę funkcjonalność będzie można wyłączyć.

widzety-powiadomienia
Windows 11 Preview Insider Build 25158 – powiadomienia z menu Widżety. | Źródło: Microsoft

Build 25158 stanowi również powrót paska wyszukiwarki na pasku zadań systemu. Dla przypomnienia, w Windows 10 zamiast samej ikony wyszukiwarki można wyświetlać cały pasek wyszukiwania i jeśli mnie pamięć nie myli, widok paska wyszukiwarki jest w Windows 10 widokiem domyślnym. W stabilnym wydaniu Windows 11 ta opcja póki co niejj est dostępna.

Funkcja wyświetlania paska zadań jest częścią testów A/B, a więc dostęp do niej mają tylko niektórzy użytkownicy. Istotny jest też fakt, że korzystanie z niej jest możliwe dopiero po dokonaniu restartu systemu po przeprowadzeniu aktualizacji do najnowszej kompilacji.

wyszukiwarka
Warianty wyszukiwarki na pasku zadań testowane przez Microsoft w ramach testów A/B w kompilacji 25158. | Źródło: Microsoft

W kompilacji 25158 Windows 11 Microsoft umożliwił też testowanie protokołu sieciowego DNS over TLS (DoT). Firma zaleca jednak przełączenie się na ten protokół tylko zaawansowanym użytkownikom. Jego aktywacja jest możliwa tylko za pomocą wiersza poleceń.

Rzecz jasna, nowe wydanie Windows 11 w kanale Dev wprowadza też liczne poprawki błędów. Więcej na temat kompilacji 25158 dowiesz się, przechodząc na stronę Microsoftu.

Kompilacja 25158 systemu Windows 11 nie jest powiązana z żadną konkretną aktualizacją funkcji. Uważa się jednak, że jej zawartość będzie częścią Windows 11 23H2 – wydania, które zadebiutuje dopiero w przyszłym roku, długo po wydaniu 22H2.

Windows 11 – jak zainstalować?


Korzystasz już z systemu Windows 11? Jeśli nie, zachęcam Cię do jego instalacji. Choć Windows 11 posiada pewne wady, naprawdę warto zainstalować go na swoim komputerze. To między innymi ze względu na jego nowocześniejszy i schludniejszy niż w Windows 10 interfejs, funkcje ułatwiające wydajną pracę takie jak Snap Layouts i Snap Groups czy odświeżone warianty systemowych aplikacji.

Microsoft umożliwia użytkownikom Windows 10 aktualizację ich systemu do Windows 11 za pośrednictwem usługi Windows Update. Jeśli jednak nie należysz do tych osób, które już mogą z tej okazji skorzystać, masz jeszcze możliwość aktualizacji, także darmowej, za pośrednictwem Asystenta aktualizacji systemu Windows 11. W ostateczności dokonaj czystej instalacji Windows 11, wykorzystując program Windows 11 Media Creation Tool.

Co istotne, zanim dokonasz na swoim komputerze próby instalacji Windows 11, sprawdź, czy spełnia on wymagania systemu. Pozwoli Ci na to program PC Health Check.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva