Instalki.pl » Aktualności » Software » Nadchodzi ważna nowość dla posiadaczy słuchawek Bluetooth
Wtorek, 12 Lipiec 2022 16:05, Wpisany przez Aleksander Piskorz
Bluetooth
Prace zostały zakończone.

Wielkimi krokami nadchodzi zupełnie nowa generacja słuchawek bezprzewodowych. W ciągu ostatnich dwóch lat w kuluarach opracowywano nowe funkcjonalności oraz kodek, który przynosi sporo zmian dla użytkowników. Dzięki Bluetooth LE Audio i kodekowi LC3 będziecie mogli między innymi podłączyć swoje sprzęty do nieograniczonej liczby urządzeń.

Ato nie koniec nowości, które wprowadzają opisywane technologie.

Bluetooth LE Audio i LC3 - co nowego?

Bluetooth LE Audio zostało ogłoszony na początku 2022 roku - organizacja Bluetooth SIG miała nadzieję, że urządzenia wspierające ten standard będą już w 2022 roku dostępne na rynku. Tak się jednak nie stało - wszystko to przez pandemię koronawirusa, która znacząco wpłynęła na harmonogram prac oraz przepływ informacji pomiędzy wspomnianą organizacją a jej partnerami. Bluetooth SIG twierdzi, że pierwsze urządzenia wspierające Bluetooth LE Audio i LC3 powinny być dostępne maksymalnie do końca tego roku.

bluetoothleaudio2
fot. Matt Birchler - Unsplash.com

Nowe rozwiązania spod szyldu interfejsu Bluetooth oferują znacznie wyższą jakość dźwięku przy tej samej szybkości transmisji danych. Niższa szybkość transmisji oznacza również niższe zużycie energii, co powinno przełożyć się na czas pracy sprzętów na jednym ładowaniu. LC3 zaoferuje również możliwość połączenia z wieloma sprzętami jednocześnie - bez ilościowych ograniczeń. Użytkownicy będą mogli również wyszukiwać źródła dźwięku w zupełnie nowy sposób - tak, jak sieci Wi-Fi czy poprzez zeskanowanie konkretnej naklejki z kodem QR. Nie zabraknie także wsparcia dla NFC.

Czytaj też: Microsoft ułatwi zarządzanie w Windows 11 urządzeniami Bluetooth

Oprócz Bluetooth LE Audio, na rynku w ostatnim czasie pojawił się także inny standard - aptX Loseless zaprezentowany przez Qualcomma. Wygląda więc na to, że czeka nas naprawdę spory krok naprzód w kontekście technologii bezprzewodowych przeznaczonych do odtwarzania muzyki.

Największy problem jest jednak taki, że aby z nich skorzystać, trzeba będzie wymienić swój dotychczasowy sprzęt na nowy - a to może zaboleć nasz portfel.

Źródło: Bluetooth.com / fot. Project 290 - Unsplash.com