Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox 102 zadebiutował z nową opcją poprawiającą prywatność
Czwartek, 30 Czerwiec 2022 12:25, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox-102
Sprawdź, jak ją włączyć.

Zgodnie z harmonogramem Mozilla wydała właśnie nową wersję swojej internetowej przeglądarki – Firefox. Jej najnowsza wersja to Firefox 102. Co takiego Firefox 102 wprowadza? Tym razem mamy do czynienia z przynajmniej jedną istotną zmianą.  

Firefox 102, czyli zmora dla śledzących linkówZdecydowanie najważniejszą nowością w przeglądarce Firefox 102 jest możliwość wyłączenia elementów śledzących w linkach pochodzących z takich stron jak Facebook i innych mediów społecznościowych. Linki te często zawierają frazy takie jak „&fbclid=IwAR3S5rGml-S5eV…”. Jeżeli klikniesz w link z taką frazą, strona z której on pochodzi zbierze dane na Twój temat, na przykład w celu targetowania reklam i tworzenia statystyk.

Firefox zacznie automatycznie usuwać śledzące fragmenty linków, jeśli włączysz w ustawieniach przeglądarki Wzmocnioną ochronę przed śledzeniem w wariancie Ścisła. Dokonasz tego po przejściu w ustawieniach do sekcji Prywatność i bezpieczeństwo.

firefox-sledzenie
Gdy w Firefox aktywna jest Ścisła Wzmocniona ochrona przed śledzeniem, przeglądarka blokuje elementy śledzące z serwisów społecznościowych. | Źródło: mat. własne 

Firefox 102 – inne zmianyFirefox 102 to też rzecz jasna liczne poprawki błędów, także tych związanych z bezpieczeństwem. Poza tym, od teraz Mozilla pozwala użytkownikom zdecydować, by panel pobierania nie otwierał się za każdym razem przy rozpoczęciu nowego pobierania.

Firefox 101 – jak zainstalować?W przypadku urządzenia mobilnego aktualizacji przeglądarki Firefox dokonasz za pośrednictwem sklepu z aplikacjami, z którego ją pobrałeś – na przykład Google Play. Na komputerze aktualizację przeprowadzisz zaś, jeśli otworzysz przeglądarkę, przejdziesz do jej Ustawień, a w nich do sekcji Aktualizacje przeglądarki Firefox. Wówczas Firefox automatycznie rozpocznie sprawdzanie dostępności aktualizacji i automatycznie ją pobierze, kiedy będzie dostępna. Gdy aktualizacja będzie gotowa do instalacji, kliknij na przycisk Uruchom ponownie, by zaktualizować program Firefox.

Oczywiście, przeglądarkę Firefox możesz pobrać w zaktualizowanej wersji za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Mozilla, fot. tyt. Canva