Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome 103 już dostępny. Jakich zmian dokonało Google?
Środa, 22 Czerwiec 2022 12:31, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-103
Zaktualizuj przeglądarkę.

Zgodnie ze swoim harmonogramem Google wydało kolejną dużą aktualizację do swojej internetowej przeglądarki. Zatem, Chrome został zaktualizowany już do wersji 103. Co takiego Chrome 103 wprowadza? Przekonaj się.

Chrome 103 – nowości


Chyba najważniejszym dodatkiem wprowadzonym do Chrome w najnowszej aktualizacji jest nowa metoda wstępnego ładowania stron bazująca na mechanizmie „103 Early Hints for Navigation”. Każda współczesna przeglądarka jest w stanie pobrać kod strony z serwerów, jeszcze zanim klikniesz w prowadzący do niej link, ale teraz w Chrome powinno dziać się to jeszcze szybciej. Choć mowa o różnicy wynoszącej milisekundy, te milisekundy mogą mieć spore znaczenie.

Chrome 103 to także kolejne usprawnienie dla aplikacji webowych. Od teraz aplikacje te będą w stanie używać czcionek, które przechowujesz w formie plików na swoim urządzeniu, o ile udzielisz im na to zgody.

Ostatnia nowość w Chrome 103, o której warto wspomnieć, ma związek ze sztuczną inteligencją. Za sprawą aktualizacji przeglądarka z pomocą nauczania maszynowego będzie automatycznie blokować powiadomienia z wybranych stron internetowych, jeśli założy, że nie chcesz tych powiadomień widzieć. Co istotne, wszystko to ma odbywać się lokalnie, bez przesyłania danych do Google.

Google Chrome – jak zaktualizować?


Co zrobić, aby zaktualizować Chrome do najnowszej wersji? Otwórz Ustawienia przeglądarki, po czym kliknij w zakładkę Chrome – informacje. Jeżeli najnowsza aktualizacja jest dostępna, ujrzysz tam baner z napisem Uruchom ponownie. Kliknij w niego, a Twoja przeglądarka zostanie uruchomiona ponownie i zaktualizowana.

Bardzo możliwe, że przeglądarka Google Chrome wcześniej zaktualizowała się automatycznie. Jeśli tak, w opisanym powyżej menu trafisz na napis Masz aktualną wersję Chrome, widniejący nad następującym numerem wersji: 103.0.5060.53.

chrome-aktualizacja
Przeglądarka Chrome zaktualizowana do wersji 103. | Źródło: mat. własne

Rzecz jasna, Google Chrome 103 pobierzesz też za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Google, fot. tyt. Canva