Instalki.pl » Aktualności » Software » Micron stworzył kartę microSD 1.5 TB. Co to za czary?
Środa, 22 Czerwiec 2022 10:21, Wpisany przez Maksym Słomski
micron i400 1.5 tb
Imponujący sprzęt.

To, jak daleko w dzisiejszych czasach zaszła miniaturyzacja szerokopojętej technologii użytkowej wprost przechodzi ludzkie pojęcie. Pamiętam doskonale lata 90' ubiegłego roku, kiedy to sprawiłem sobie dysk twardy o zawrotnej pojemności 3,2 GB. Rozpierała mnie wtedy duma i mogłem na nim zmieścić absolutnie wszystko, co tylko chciałem. Dziś w sieci zobaczyłem niewiele większą od paznokcia kartę microSD o pojemności 1,5 TB (1 TB = 1000 GB) i zdębiałem.

MicroSD Micron i400 1,5 TB


Najnowszy nośnik danych marki Micron został zaprezentowany w trakcie wydarzenia Embedded World 2022. Micron i400 1,5 TB to karta pamięci microSD zaprojektowana z myślą o nieustannej pracy, nawet po 24 godziny na dobę, przez mniej więcej 5 lat. Jest to sprzęt klasy industrialnej, stworzony z myślą o zastosowaniach profesjonalnych i operowaniu na przykład w systemach monitoringu.

micron i400
Źródło: Micron

Micron i400 1,5 TB nie jest najszybszą kartą pamięci micro SD - prędkości zapisu i odczytu danych oscylują tu w okolicach 30 MB/s. Ciekawe nie są tu jednak parametry, a zastosowana technologia. Zastanawiacie się zapewne: jakim cudem firmie Micron udało się zmieścić tyle pamięci na tak małej powierzchni.

Wszystko jest zasługą 176-warstwowych pamięci 3D NAND, umożliwiających tak duże zagęszczenie pamięci na tak małym obszarze. W wielkim uproszczeniu: im więcej warstw, tym więcej bitów da się zmieścić na danym obszarze. Technologia ta od 2020 roku stosowana jest też w nośnikach SSD M.2 PCIe.

Micron nie powiedział ostatniego słowa


Dziś zachwycamy się możliwościami, jakie oferują 176-warstwowe pamięci 3D NAND, ale w przygotowaniu jest coś jeszcze lepszego. Następnym krokiem milowym są 232-warstwowe pamięci 3D NAND, które pozwolą zmieścić na tej samej powierzchni jeszcze więcej danych.

Przyszłość zapowiada się fascynująco.

Źródło: Micron