Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowa funkcja w Windows 11 przyniosła niespodziewaną zmianę na lepsze
Poniedziałek, 20 Czerwiec 2022 12:15, Wpisany przez Maksym Słomski
zmniejszenie zuzycia ram
Jak widać mamy na co czekać.

Windows 11 Build 25136 to jedna z najnowszych rozwojowych wersji systemu rozwijanego przez Microsoft, zawierająca zmianę, na którą niektórzy czekali pięć długich lat. Aktualizacja Windows 11 wprowadziła karty do eksploratora plików, ułatwiając tym samym w pewnym stopniu obsługę OS-u i poprawiając produktywność. Jak się okazało, nowa kompilacja przyniosła także inną nowość, zupełnie niespodziewaną, a znacząco usprawniającą działanie zwłaszcza starszych komputerów.

Zobacz też: Czerwcowa aktualizacja Windows 11 udostępniona. KB5014697 z ważną nowością

Nowa funkcja Windows 11 niespodziewanie zmniejsza zużycie RAM


Karty w eksploratorze plików przyspieszają nie tylko nawigowanie w systemie Windows 11. Jak pokazują pierwsze testy, novum które zostanie udostępnione powszechnie wraz z aktualizacją Sun Valley 2 (22H2) znacząco zredukowało zużycie pamięci RAM przez proces Explorer.exe. Każda nowootwarta karta zwiększa zużycie pamięci o zaledwie 1 MB – znacznie mniej, niż wymaga otwarcie kolejnego okna Eksploratora.

windows 11 zakladki
Źródło: Windows Latest

Aktualizacja jest wprowadzana stopniowo w ramach kanałów beta i deweloperskiego w ramach programu Windows Insider. Niewykluczone, że karty w eksploratorze plików zostaną jeszcze lepiej zoptymalizowane do dnia ich oficjalnego debiutu jesienią tego roku. Microsoft pracuje nad nimi od 2017 roku, kiedy to ich nadejście miała zwiastować ostatecznie pogrzebana funkcja Windows Sets.

Czytaj również: Zainstaluj Windows 11 22H2 już teraz. Zobacz, jak to zrobić

Powiedzmy sobie otwarcie: to nie jest tzw. "game changer", ale zmniejszenie zużycia pamięci RAM to doskonałe wieści dla użytkowników starszych komputerów. To również coś, co może wpłynąć pozytywnie na wydłużenie czasu pracy na baterii niektórych laptopów. Znacie z resztą powiedzenie mówiące, że "ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka"? Trochę oszczędności tu, trochę tam i...

Przypominam, ze wraz z kartami w Eksploratorze Plików w wersjach poglądowych Windows 11 pojawił się też nowy wygląd interfejsu panelu nawigacyjnego z lewej strony okna Eksploratora.

eksplorator plikow
Źródło: Windows Latest

Źródło: Centrum Opinii, Windows Latest