Instalki.pl » Aktualności » Software » Thunderbird nareszcie trafi na Androida
Czwartek, 16 Czerwiec 2022 09:55, Wpisany przez Maksym Słomski
thunderbird android k9 mail
Wspaniała wiadomość.

Mozilla Thunderbird na Androida? Proszę bardzo. Jeżeli brakowało Wam ubóstwianego przez wielu zaawansowanych użytkowników klienta poczty w wydaniu na urządzenia mobilne, to miło mi poinformować, że wkrótce się na nich pojawi. Po latach rozmów pomiędzy przedstawicielami mozilla i projektu K-9 Mail udało się wypracować kompromis, na mocy którego ulepszona wersja otwartoźródłowego klienta K-9 Mail z funkcjami znanymi z Thunderbird trafi na smartfony i tablety.

Thunderbird dla systemu Androida


W poście na blogu Thunderbird czytamy, że niebawem K-9 Mail zostanie przekształcony w Thunderbirda w wydaniu na urządzenia mobilne z systemem Android. Zanim to się stanie, K-9 otrzyma mnóstwo poprawek, które zbliżą aplikację od strony funkcjonalnej właśnie do Thunderbirda. Wiemy już na pewno, że nazwa K-9 Mail będzie porzucona.

Nowy klient poczty otrzyma system tworzenia konta znany z Thunderbirda, wraz z opcjami autokonfiguracji, ulepszone zarządzanie folderami, wsparcie dla filtrowania wiadomości oraz pełną synchronizację pomiędzy mobilnym a desktopowym Thunderbirdem.

thunderbird
Desktopowa wersja Thunderbird. | Źródło: Mozilla

"W 2018 roku Christian Ketterer i ja zaczęliśmy rozmawiać o możliwych formach współpracy, a rozmowa ta przekształciła się w dywagacje na temat tego, jak stworzyć wygodne w obsłudze międzyplatformowe narzędzie do zarządzania e-mailami" - mówi Ryan Lee Lamele, menedżer produktu Thunderbird. "Projekt K-9 Mail doskonale wpisuje się w wartości Thunderbirda dotyczące używania otwartych standardów, poszanowania użytkownika i dawania zaawansowanym użytkownikom możliwości daleko idącej personalizacji. Współpraca zamiast tworzenia klienta mobilnego od podstaw ma sens".

Wszystkie dotychczasowe darowizny na rzecz K-9 zostaną przeznaczone na projekt Thunderbird.

Jeśli chcecie pomóc w rozwoju Thunderbirda dla Androida, udzielajcie się w dyskusjach na oficjalnym forum projektu. Deweloperów odsyłamy tutaj. Kod źródłowy Thunderbird znajduje się tu, a K-9 Mail w tym miejscu.

Thunderbird na iOS?


Co ważne, nie wiadomo jeszcze, czy Thunderbird trafi na system iOS. Twórcy ponoć rozważają taką ewentualność, ale nic jeszcze nie zostało przesądzone.

Źródło: Thunderbird