Instalki.pl » Aktualności » Software » Mapy Google od teraz pokazują opłaty drogowe
Wtorek, 14 Czerwiec 2022 11:34, Wpisany przez Anna Borzęcka
mapy-oplaty
Nowość zapowiedziana w kwietniu w końcu zadebiutowała.

Planowanie podróży w Mapach Google właśnie stało się łatwiejsze. To dlatego, że Google w końcu postanowiło zacząć wyświetlać w tej usłudze informacje o opłatach drogowych na planowanych trasach. Nowa funkcja już jest dostępna w niektórych krajach.

Wysokość opłat drogowych w Mapach Google


Dotychczas w Mapach Google można było wyłącznie zdecydować się na unikanie opłat i autostrad na planowanych trasach. Aplikacja nie pozwalała sprawdzić zaś, ile dodatkowo musielibyśmy zapłacić, jeżeli zdecydowalibyśmy się na przejazd konkretnymi drogami. Od teraz się to zmienia.

Google po raz pierwszy oficjalnie zapowiedziało, że zacznie informować w Mapach Google o wysokości opłat drogowych, w kwietniu bieżącego roku. Od tego momentu nie minęło wiele czasu, a funkcja już zadebiutowała w kilku państwach i obejmuje swoim zasięgiem 2000 płatnych dróg. Te państwa to Stany Zjednoczone, Indie, Japonia i Indonezja.


Nowa funkcja i jej ograniczenia


Jasne, omawiana nowość nie jest jeszcze dostępna w Polsce, ale Google poinformowało, że już wkrótce pojawi się w kolejnych krajach. Na razie nie wiadomo, o jakich krajach mowa, ale trzymam kciuki za to, że nasz będzie wśród nich wymieniony.

Warto wspomnieć też, że na razie Mapy Google zawierają dane o opłatach drogowych tylko i wyłącznie w aplikacji mobilnej na urządzeniach z systemami Android i iOS. Póki co funkcja nie pojawiła się w wersji webowej usługi i nie wiadomo czy do tego dojdzie. Google bowiem milczy w tej sprawie.

Na tym wad funkcji nie koniec. Otóż, po pierwsze Mapy nie pokazują wysokości opłat na poszczególnych drogach, a sumaryczną kwotę do zapłaty na całej zaplanowanej trasie. Wygląda też, na to, że ceny wyświetlane w Mapach mogą być nieco zaniżone, ponieważ najwyraźniej uwzględniają zniżki związane z płatnościami automatycznymi. Jeśli będziesz podróżował pojazdem innym niż samochód osobowy i płacił gotówką, niemal na pewno zapłacisz więcej niż Mapy sugerują.

W tej chwili nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć na to, że Google na przestrzeni czasu udoskonali nową funkcję Map, a także udostępni ją w Polsce. Do tego momentu będziemy musieli nadal planować podróże płatnymi drogami z pomocą dodatkowych źródeł.

Źródło: Google, fot. tyt. Canva