Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 Build 25136 ze zmianą, na którą czekano 5 lat
Sobota, 11 Czerwiec 2022 08:55, Wpisany przez Maksym Słomski
Windows 11 Build 25136 1
W końcu.

Kilka dni temu wspominaliśmy o tym, że aktualizacja Windows 11 22H2 osiągnęła status RTM i każdy może ją pobrać z kanału wersji zapoznawczej programu Windows Insider. Microsoft nie zwalnia tempa, udostępniając w kanale deweloperskim Windows 11 Build 25136 zawierający kilka nowych funkcji, w tym tą najbardziej przez wielu wyczekiwaną. Opisywana tu kompilacja jest pierwszą, w której działają karty w Eksploratorze Plików. Jest drobniutkie "ale".

Czytaj także: Zainstaluj Windows 11 22H2 już teraz. Zobacz, jak to zrobić

Windows 11 Build 25136 - karty w eksploratorze plików


Firma z Redmond wzbogaciła niedawno eksplorator plików o integrację z programem OneDrive i przeprojektowane ikony. Dopiero teraz jednak, wraz z premierą Windows 11 Build 25136 w tym elemencie interfejsu pojawiły się ułatwiające nawigowanie i usprawniające pracę karty. Nie są one w tym momencie widoczne dla wszystkich członków programu Windows Insider, a Microsoft testuje je na wąskiej grupie wybrańców.

Windows 11 Build 25136 zakladki
Źródło: Windows Latest

Jeśli nie możesz się doczekać, aż karty pojawią się na Twoim komputerze, możesz wypróbować aplikację o nazwie Files, która jest alternatywą dla eksploratora plików z zupełnie nowym wyglądem, motywami, podwójnym panelem, kartami i nie tylko. Znajdziesz ją w Microsoft Store.

Windows 11 Build 25136 - inne nowości


Wprawne oko szybko dostrzeże zmodernizowany lewy pasek eksploratora plików, który pokazywaliśmy w jednym z wcześniejszych przecieków. W panelu nawigacyjnym wprowadzono również kilka innych zmian. Foldery Windows, które są już widoczne w innych elementach nawigacji, nie są już wyświetlane w obszarze Ten komputer. Poprawia to nieco przejrzystość interfejsu.

Windows 11 Build 25136 2
Źródło: Windows Latest

Na pasku zadań zagościły też dynamiczne widżety - zauważycie to m.in. na widżecie pogodowym oraz informacyjnym.

Nad kartami Microsoft pracował od 2017 roku!


Choć karty w eksploratorze plików wydają się drobną, wręcz kosmetyczną zmianą, programiści giganta z Redmond pracują nad funkcją jeszcze od... 2017 roku. Wtedy to próbowano w Windows 10 wdrożyć Windows Sets, ale projekt anulowano. Zamiast tego skupiono się na przeniesieniu przeglądarki Edge na silnik Chromium, co wyszło jej na dobre.

Jak zainstalować Windows 11 Build 25136?


Najpierw musisz zapisać się do programu testów Windows Insider. Zrobisz to tutaj. Gdy już to uczynisz:

1. W systemie Windows 11 kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierz Ustawienia.
2. Otwórz sekcję Windows Update, a następnie zakładkę "Niejawny program testów systemu Windows".
3. Połącz swoje konto Microsoft zarejestrowane w programie Windows Insider. Kliknij przycisk "Rozpocznij".
4. Wybierz właściwy kanał. W przypadku chęci przetestowania ostatecznej wersji Windows 11 wybierz kanał dla wersji deweloperskiej.

Zrestartuj komputer.

Po restarcie wróć do Windows Update na swoim komputerze. Teraz pozostaje Ci zainstalować proponowaną aktualizację z Windows 11 Build 25136.

Źródło: WindowsLatest