Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft: Edge pozwolił użytkownikom zaoszczędzić 237 petabajtów RAMu
Czwartek, 09 Czerwiec 2022 12:18, Wpisany przez Anna Borzęcka
edge-ram
To zasługa jednej z funkcji przeglądarki.

Microsoft regularnie chwali się, jaka to przeglądarka Edge nie jest świetna i zachęca do korzystania z niej, odradzając wręcz instalację innych przeglądarek. Niemniej, tym razem robiąc to gigant z Redmond podzielił się przynajmniej interesującymi statystykami. Statystyki te dotyczą jednej z oferowanych przez Edge’a funkcji.

Jak poinformował Microsoft, funkcja usypiania kart w ciągu ostatnich 28 dni pozwoliła zaoszczędzić użytkownikom przeglądarki Edge zużycia łącznie 273,7 petabajtów pamięci RAM. Cóż, to niemało.

Microsoft Edge – ciekawe dane


Microsoft omawianymi statystykami podzielił się na Twitterze, z pomocą oficjalnego konta Microsoft Edge Dev. Jego post mówi nam, że na przestrzeni 28 dni funkcja usypiania kart została użyta na komputerach z systemem Windows do uśpienia około sześciu miliardów kart. Uśpienie każdej z nich pozwoliło uniknąć wykorzystania po 39,1 MB RAMu, co łącznie daje wynik 273,7 zaoszczędzonych petabajtów RAMu.


Szkoda, że Microsoft na nic powyższych statystyk nie przełożył. Być może byłoby możliwe obliczenie, ile energii elektrycznej udało się zaoszczędzić dzięki zmniejszeniu zużycia pamięci RAM, a co za tym idzie, jak bardzo ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Funkcja usypiania kart – co to takiego?


Funkcja usypiania kart jest dostępna w przeglądarce Microsoft Edge od stycznia minionego roku. Stworzono ją głównie z myślą o tym użytkownikach, którzy korzystają z programu przy wielu otworzonych kartach na raz. Rzecz jasna, takich użytkowników jest całe mnóstwo.

Usypianie kart jest w Edge’u domyślnie włączone. A jak działa? Dzięki niemu nieaktywne karty, czyli takie, z których od dłuższego czasu nie korzystałeś, po określonym czasie przechodzą w stan uśpienia. Ten czas możesz określić samodzielnie w ustawieniach przeglądarki. Uśpione karty są widoczne jako wyblakłe i pozwalają oszczędzać zasoby komputera – nowe dane Microsoftu pokazują, jak bardzo.

Przynajmniej na razie Microsoft Edge jest jedyną przeglądarką, która natywnie pozwala na usypianie kart. W innych przeglądarkach aby coś takiego było możliwe musimy z reguły instalować specjalne rozszerzenia. Ciekawe, czy w przyszłości się to zmieni.

Pamiętaj, że przeglądarkę Microsoft Edge możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva