Jakość powietrza w Mapach Google. W Polsce działa, ale…

Anna BorzęckaSkomentuj
Jakość powietrza w Mapach Google. W Polsce działa, ale…
Mapy Google to naprawdę użyteczna aplikacja. Dzięki niej sprawdzisz, co takiego znajduje się w Twojej okolicy i na całym świecie, łatwo dotrzesz do celu, przekonasz się o natężeniu ruchu na trasie, znajdziesz trasy rowerowe i nie tylko. Przydatnych funkcji w niej nie brakuje. Niemniej, Google nieustannie stara się ich listę poszerzać. Teraz Mapy otrzymały kolejną.

Jakość powietrza w Mapach Google

Od dzisiaj w Mapach Google sprawdzisz także, jaka jest jakość powietrza w danej lokalizacji. Ta nowość została zapowiedziana przez giganta z Mountain View ponad rok temu, ale w końcu się jej doczekaliśmy.

Do nowej funkcji dostęp można uzyskać z poziomu warstw. Tam znajdziesz bowiem nową warstwę, o nazwie Jakość powietrza. W tej chwili jest ona widoczna wyłącznie w aplikacji mobilnej na urządzeniach z Androidem i iOS. Nie wiadomo, czy Google planuje wprowadzić ją również na desktopach.

Świetna funkcja, ale z ograniczeniami

Jeżeli włączysz w Mapach warstwę Jakość powietrza, w niektórych miejscach na mapie dostrzeżesz kolorowe kropki. Ciemnozielona barwa kropek informuje o dobrej jakości powietrza, jasnozielona i żółta o średniej jakości powietrza, pomarańczowa o złej, czerwona o bardzo złej, a ciemnoczerwona o krytycznej.

Dotknięcie jednej z kropek na mapie skutkuje wyświetleniem na ekranie specjalnego panelu. Ten informuje, skąd pochodzą dane o jakości powietrza w danej lokalizacji i jakie zagrożenia może stwarzać oddychanie powietrzem o konkretnej jakości, a także przedstawia indeks jakości powietrza i nie tylko.

mapy-powietrze-2

Nowa warstwa w Mapach Google, informująca o jakości powietrza. | Źródło: Google

Jak informuje Google, dane o jakości powietrza przedstawiane w Mapach pochodzą od zaufanych agencji rządowych, a także firmy PurpleAir. Niestety, dotychczas Google najwyraźniej uzyskało takie dane w niewielu miejscach. Przynajmniej dzisiaj można bowiem uzyskać w Mapach informacje o jakości powietrza tylko w Stanach Zjednoczonych, Indiach oraz części Australii. Choć omawiana funkcja w Polsce działa, nie dowiemy się za jej pośrednictwem o jakości powietrza w naszej okolicy.

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie Mapy Google zaczną wyświetlać informacje o jakości powietrza na znacznie większej ilości obszarów. Jeśli tak się stanie, zapewne będziesz mógł odinstalować ze swojego urządzenia aplikacje dedykowane takim danym.

Rzecz jasna pamiętaj, że aplikację Mapy Google możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.

Źródło: Google, fot. tyt. Google

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.