mObywatel w końcu zastąpi klasyczne dokumenty. Zapowiedziano wyczekiwaną zmianę

Maksym SłomskiSkomentuj
mObywatel w końcu zastąpi klasyczne dokumenty. Zapowiedziano wyczekiwaną zmianę
Z aplikacji mObywatel korzysta już blisko 8 milionów Polaków i trudno się temu dziwić. Narzędzie pozwalające uzyskać łatwy dostęp nie tylko do cyfrowych wersji dokumentów, takich jak legitymacja szkolna, dowód osobisty i prawo jazdy, ale też certyfikatu COVID, informacji o przeglądzie i ubezpieczeniu pojazdu oraz recept. W pewnych sytuacjach mObywatel pozwala potwierdzić tożsamość, jednak Polacy narzekają, że zawarte w nim dokumenty nie są w pełni zrównane z dokumentami w formie tradycyjnej. To właśnie ma się zmienić.

mObywatel ma zostać zrównany prawnie z dokumentami fizycznymi

Wielkie zmiany w mObywatelu zapowiedział Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera. Podczas wczorajszej konferencji prawsowej minister przedstawiłzałożenia projektu ustawy o aplikacji mObywatel. „Ustawa w pełni zrówna w skutkach prawnych dokument tożsamości w aplikacji mObywatel z tradycyjnym dowodem osobistym” – podkreślił podczas konferencji Andruszkiewicz.

Czytaj także: Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić? Poradnik

Założeń projektowanych zmian jest naprawdę wiele. Niektóre spośród nich widnieją poniżej:

  • w jednym miejscu znajdziemy podstawę prawną dotyczą funkcjonowania aplikacji mObywatel,
  • zrównanie pod względem prawnym dokumentów tradycyjnych, z tymi cyfrowymi dostępnymi w aplikacji mObywatel, w tym dokumentu mObywatel z dowodem osobistym,
  • zapewnienie możliwości dokonywania płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne w aplikacji mObywatel,
  • uproszczenie i usprawnienie nawiązywania współpracy z usługodawcami, którzy chcieliby udostępniać swoje usługi w aplikacji mObywatel,
  • umożliwienie wykorzystania aplikacji mObywatel jako czynnika uwierzytelniania profilu zaufanego,
  • otrzymywanie powiadomień w ramach aplikacji mObywatel,
  • logowanie do publicznych usług i systemów,
  • upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej odpowiednio przez uczniów i studentów.
 
andruszkiewicz
Źródło: Gov.pl

mObywatel 2.0 już wkrótce

Wszystko to zbiega się w czasie z zapowiedzią gigantycznej aktualizacji mObywatel 2.0, która zawiera całą masę potrzebnych usprawnień. Już teraz każdy chętny może uzyskać dostęp do testowej wersji webowego serwisu mobywatel.gov.pl, gdzie bez logowania się na konto przejrzy niemal wszystkie zapowiadane funkcjonalności.



Nowości w mObywatel 2.0 jest doprawy multum. mObywatel 2.0 wyśle powiadomienia dotyczące zwrotu podatku, dofinansowania z gminy, decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola, czy też upływie terminu ważności paszportu i dowodu osobistego.

mObywatel będzie też zintegrowany z poniższymi rejestrami:

  • Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej
  • Krajowym Rejestrem Sądowym
  • Rejestrami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  • Rejestrem Komorników i Notariuszy.

W aplikacji i na stronie:

  • udzielisz pełnomocnictwa innej osobie
  • załatwisz sprawę jako pełnomocnik przez e-usługę i w urzędzie
  • zweryfikujesz e-pełnomocnictwa używając kodu QR.

Truskawką na torcie (he, he) będzie zintegrowany system e-Płatności. Formularze będą automatycznie wypełniane, system będzie bezprowizyjny, a realizacja wpłat będzie natychmiastowa.

Źródło: Gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.