Instalki.pl » Aktualności » Software » Vivaldi 5.3 już jest. Przeglądarka daje użytkownikom pełną kontrolę nad paskami narzędzi
Środa, 01 Czerwiec 2022 11:44, Wpisany przez Piotr Malinowski
vivaldi 5-3 aktualizacja czerwiec
Aktualizacja wprowadza kilka kluczowych funkcji.

Właśnie zadebiutowała nowa aktualizacja przeglądarki Vivaldi oznaczona numerem 5.3. Użytkownicy mogą spodziewać się przede wszystkim zmian w obrębie paska narzędzi oraz usprawnień w kwestii synchronizacji danych i przywracania domyślnych ustawień. Dodanych funkcjonalności jest rzecz jasna nieco więcej – ich szczegółowy opis znajdziecie poniżej.

Vivaldi 5.3 z pełną kontrolą nad paskami narzędzi 


Nie da się ukryć, że przeglądarka Vivaldi to wciąż nie do końca doceniany gracz w swojej lidze. Usługa może pochwalić się przede wszystkim wbudowanym blokerem reklam oraz trackerów, który sprawdza się naprawdę świetnie – mogę to powiedzieć bazując na własnym doświadczeniu. Poza tym program regularnie wzbogaca się o świeże funkcje i poprawki błędów. Akurat mamy do czynienia z debiutem sporego patcha.

 
Na samym początku zajmijmy się desktopową odsłoną Vivaldi 5.3. Główną nowością jest wprowadzenie pełnej kontroli nad układem pasków narzędzi – teraz użytkownicy mogą jeszcze bardziej dostosować przeglądarkę do własnych potrzeb i preferencji. W celu skorzystania z funkcji należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasku narzędzi, wybrać opcję „Edytuj” oraz kliknąć „Dostosuj pasek narzędzi”. Wtedy też otworzy się specjalne okno z licznymi opcjami.

vivaldi 5-3 aktualizacja 1Źródło: Vivaldi

Edytor zawiera wszystkie elementy należące do aktualnie wybranego paska narzędzi. Oczywiście można bez problemu przełączać się pomiędzy różnymi konfiguracjami za pomocą widocznego menu wyboru. Poszczególne komponenty (pokroju ikony aktualizacji, listy „do przeczytania”, rozszerzeń) można dowolnie przeciągać na paski narzędzi, zmieniać ich kolejność lub po prostu je usuwać. Oczywiście warto pamiętać, że dostosować można także pasek stanu, nawigacji czy ten dostępny dla różnych widoków w sekcji Poczty.

vivaldi 5-3 aktualizacja 2Źródło: Vivaldi 

Mówimy więc o udostępnieniu nowości, która z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Teraz bowiem można jeszcze bardziej spersonalizować przeglądarkę. Z kolejnej funkcji (także powiązanej z paskami narzędzi) nie skorzystają zapewne wszyscy, ale warto o niej wspomnieć. Mowa tu o opcji tworzenia własnych łańcuchów poleceń. Dzięki temu użytkownicy mogą tworzyć skrypty i umieszczać je jako przyciski na dowolnym pasku narzędzi.

vivaldi 5-3 aktualizacja 3Źródło: Vivaldi 

Jeśli więc podstawowe ustawienia i dostępne przyciski Wam nie wystarczają, to teraz bez problemu możecie sami stworzyć odnośniki do konkretnych funkcji – robi wrażenie! Dodatkowo postarano się o wprowadzenie przycisku „Przywróć ustawienia domyślne” dla każdej sekcji ustawień Vivaldi. Jeśli więc zmienimy coś w obrębie np. zakładek, ale nie pamiętamy co, to można w prosty sposób cofnąć poprawki bez obawy o przywrócenie domyślnych ustawień we wszystkich segmentach.

vivaldi 5-3 aktualizacja 4Źródło: Vivaldi 

Ostatnią wyszczególnioną nowością jest wprowadzenie synchronizacji wyszukiwarek na wszystkich urządzeniach, na których jesteśmy zalogowani do swojego konta Vivaldi (komputery stacjonarne, telefony z Androidem, tablety, Chromebooki oraz samochody). Jest to niewątpliwie przydatna funkcjonalność, gdyż nie będzie trzeba już pamiętać o konieczności zmiany domyślnej wyszukiwarki.

vivaldi 5-3 aktualizacja 8Źródło: Vivaldi 

Nie można przy okazji zapominać o licznych nowościach wprowadzonych w Vivaldi na urządzenia z systemem Android. Tutaj także doczekaliśmy się ciekawych zmian, które powinny przypaść do gustu przynajmniej części użytkowników. Na co muszą się oni przygotować?

Przede wszystkim od teraz można zmieniać nazwy dwupoziomowym stosom kart. Pozwoli to na uzyskanie szybszego dostępu do grup, bo już na pierwszy rzut oka będziemy wiedzieć, co za karty one zawierają. Nowość przyda się zapewne konsumentom mającym otwarte „miliony stron”. Uporządkowanie ich np. tematycznie oraz nadanie im adekwatnych nazw niewątpliwie może pomóc w skuteczniejszej organizacji. Można to zrobić poprzez dotknięcie stosu kart i wybrania opcji „Edytuj stos kart”. Wtedy pojawi się możliwość nie tylko zmiany nazwy, ale też usunięcia lub dodania strony do grupy.

vivaldi 5-3 aktualizacja 5Źródło: Vivaldi 

Wprowadzono także opcję otwierania przełącznika kart stosownym gestem. Wystarczy przesunąć palcem po pasku adresu, a naszym oczom ukaże się podgląd otwartych stron. Warto jednak zaznaczyć, że funkcję tę należy najpierw aktywować w ustawieniach przeglądarki.

vivaldi 5-3 aktualizacja 6Źródło: Vivaldi

Vivaldi 5.3 na Androida to także możliwość wyszukiwania języków w menu rozwijanym dostępnym w panelu Tłumacza. Dzięki temu można w jeszcze łatwiejszy sposób uzyskać dostęp do listy obsługiwanych języków, co ma docelowo usprawnić proces tłumaczenia słów i tekstów.

vivaldi 5-3 aktualizacja 7Źródło: Vivaldi 

Poza tym najnowsza aktualizacja przeglądarki Vivaldi to mnóstwo poprawek błędów i usprawnień chociażby w obrębie Poczty czy Kalendarza – usług wciąż znajdujących się w fazie beta. Sam update prezentuje się jednak nieco mniej okazale niż wcześniejszy, a musieliśmy czekać na niego niemalże dwa miesiące. Tak czy inaczej wprowadza on szereg naprawdę istotnych i przydatnych funkcjonalności i zmian.

Źródło i foto: Vivaldi