Instalki.pl » Aktualności » Software » Dzień bez Papierosa. 5 aplikacji, które pozwolą Ci zerwać z nałogami
Wtorek, 31 Maj 2022 10:49, Wpisany przez Anna Borzęcka
Światowy Dzień Rzucania Palenia

31 maja nie jest zwykłym dniem, jest to bowiem Dzień bez Papierosa - święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. To doskonała okazja do tego, by wreszcie wziąć się za siebie, zerwać z nałogiem i zmienić swoje życie na lepsze. Palenie to jednak nie jedyny nałóg, z którym warto zerwać i nie jedyny nawyk, który negatywnie wpływa na zdrowie. Nic dobrego dla zdrowia nie przynosi też nadmierne spożywania alkoholu czy nadmierne objadanie się i otyłość.

A jaki nałóg jest największym problemem? Zgodnie z Mapą Potrzeb Zdrowotnych 2022-2026, autorstwa Ministerstwa Zdrowia, palenie papierosów jest dzisiaj najważniejszym czynnikiem utraty lat życia w zdrowiu i jest wskazywane jako największe zagrożenie dla polskiego zdrowia publicznego. Profilaktyka w tym obszarze jest znikoma, a technologie mogą nam pomóc uzupełnić lukę w tym obszarze. Zgodnie z danymi WHO na świecie uzależnionych od palenia jest 1,3 mld osób. WHO od lat alarmuje o "papierosowej epidemii" i zwraca uwagę, że liczba palaczy na świecie maleje zdecydowanie zbyt wolno. Procentowo najwięcej palaczy jest w Europie. Z raportu WHO European Tobacco Use wynika, że papierosy pali ok. 28 proc. mieszkańców naszego kontynentu - około 209 mln osób. W Polsce, według najnowszych danych CBOS, papierosy pali blisko 8 mln osób, czyli około 24 proc. dorosłych w naszym kraju. Według danych z badania Eurobarometr z 2021 r. tylko 12 proc. osób palaczy w Polsce zadeklarowało rzucenie nałogu. Jest to jeden z najgorszych wyników w EU - gorzej jest tylko na Węgrzech i w Rumunii.

Jak wiadomo, zrywanie z nałogami i złymi nawykami nie jest proste. Na szczęście pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania, które ten proces ułatwiają. Takie nowoczesne rozwiązania to na przykład aplikacje mobilne. Te pomogą Ci nie tylko rzucić palenie, ale także odstawić alkohol czy zrzucić zbędne kilogramy. Ale z których warto skorzystać? Oto kilka godnych uwagi, darmowych propozycji.

Flamy - rzucić palenie


Jeżeli zależy Ci na wykluczeniu ze swojego życia palenia papierosów, Flamy to aplikacja dla Ciebie. Dzięki niej z większą łatwością ograniczysz swoją ekspozycję na dym papierosowy, stanowiący zagrożenie dla zdrowia, a na dodatek uwolnisz się od uzależniającej nikotyny, która zapewne regularnie odciąga Cię chociażby od pracy. Z powodu palenia papierosów co roku w Polsce umiera około 81 tys. osób.

Flamy

Flamy pełni rolę przede wszystkim motywatora – za sprawą aplikacji dowiesz się jakie zalety dotychczas przyniosło Ci niepalenie – na ile zaoszczędziłeś pieniędzy i jak wiele dni życia odzyskałeś, a także poznasz przydatne porady. Jej darmowa wersja oferuje 14-dniowe, szybkie wyzwanie w rzucaniu palenia, a po opłacie abonamentu otrzymasz dostęp do wyzwania dłuższego – „codziennie jeden mniej”. Co jednak istotne, obydwa te wyzwania pozwalają konkurować ze znajomymi. Poza tym, Flamy charakteryzuje się interfejsem w języku polskim.

Aplikację Flamy (Android) możecie pobrać w tym miejscu.

A jak wyglądają apki do walki z innymi nawykami?


Fitatu - Licznik Kalorii i Dieta

Jeżeli chcesz zacząć lepiej dbać o swoją linię, pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i zacząć budować tkankę mięśniową, Fitatu zdecydowanie Ci w tym pomoże. Jest to aplikacja, która pozwala skrupulatnie liczyć spożywane kalorie, jak również wartości odżywcze posiłków, prowadzić dziennik odżywiania, monitorować swoją masę ciała, wyznaczać sobie cele i nie tylko. Oferuje też ona bazę zróżnicowanych przepisów, a nawet przypomnienia o piciu wody. Jej interfejs jest czytelny i kolorowy, a ilość oferowanych funkcji naprawdę ogromna. Co najlepsze, Fitatu jest dostępna całkowicie w języku polskim.

Fitatu AI


I Am Sober - Jestem trzeźwy

Jak wskazuje nazwa, I Am Sober to aplikacja opracowana z myślą przede wszystkich o tych osobach, które zmagają się z alkoholizmem i pragną zostać lub pozostać abstynentami. Niemniej jednak, zaprojektowano ją tak, że może być ona motywatorem i asystentem przy walce z innymi nałogami.

W I Am Sober wyznaczysz sobie codzienne zobowiązania, dowiesz się, ile już czasu stronisz od alkoholu czy też innych używek, skorzystasz z trackera oszczędności czy przypomnisz sobie, dlaczego postanowiłeś podjąć walkę z nałogiem. Istotną cechą aplikacji jest też to, że posiada centrum społeczności, w którym znajdziesz wypowiedzi innych użytkowników na temat uzależnień, a także podzielisz się z innymi swoimi przemyśleniami. Za jej pośrednictwem zapiszesz się nawet na terapię online. To wszystko w towarzystwie interfejsu w języku polskim.

I Am Sober - Jestem trzeźwy


DoneFlow

DoneFlow to aplikacja, która będzie Twoim asystentem w budowaniu dobrych dla zdrowia nawyków i przerywaniu tych złych. Dajmy na to, że chcesz zacząć ćwiczyć. W DoneFlow wyznaczysz datę początku ćwiczeń, datę końca wyzwania, podzielisz budowanie nawyku na fazy, a nawet ustawisz odpowiednie powiadomienia i wpiszesz zdanie wyjaśnienia przypominające Ci, dlaczego ćwiczysz. Gdy już wyznaczysz sobie cele, będziesz mógł w aplikacji śledzić postępy w ich realizacji.

Budowanie nowych nawyków i żegnanie się ze starymi nawykami bywa trudne, ale DoneFlow da Ci większe szanse na powodzenie. Aplikacja nie oferuje polskiej wersji językowej, ale jej interfejs jest na tyle prosty, że dla większości osób nie będzie to stanowiło przeszkody.

DoneFlow


Quitzilla - Rzuć złe nawyki i uzależnienia

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z jednym uzależnieniem, czy też z większą ich liczbą, Quitzilla wspomoże Cię w walce z nimi. W aplikacji wyznaczysz uzależnienia, z którymi chcesz skończyć, dowiesz się, ile czasu trwa Twoja abstynencja i co dzięki niej zaoszczędziłeś, a także zresetujesz licznik czasu, jeśli nie mogłeś się powstrzymać i wróciłeś do nałogu choć na moment.

Quitzilla dodatkowo będzie Cię codziennie motywować ciekawymi i inspirującymi cytatami, a także powiadamiać o postępach. Warto wspomnieć że, aplikacja jest dostępna w języku polskim. Zawiera ona jednak reklamy, ale tych można się pozbyć, wykupując pakiet premium i odblokowując jednocześnie dostęp do kilku dodatkowych funkcji.

Quitzilla


Uzależnienia – to nie żart


Mam nadzieję, że wymienione aplikacje pozwolą Ci poprawić Twój styl życia i zerwać z ewentualnymi nałogami, takimi jak palenie papierosów, które dotyczy aż 8 milionów Polaków. W końcu, dym papierosowy powstający podczas spalania tytoniu zawiera wysoką liczbę toksyn, substancji smolistych i związków rakotwórczych, które powodują takie choroby jak nowotwory, POCHP, a także wiele innych, zwłaszcza układu oddechowego i układu krążenia. Średnio 1 na 5 wszystkich zgonów notowanych rocznie w naszym kraju przypisuje się paleniu: zarówno czynnemu, jak i biernemu.

Sama nikotyna, zawarta nie tylko w papierosach, ale również innych wyrobach tytoniowych, uzależnia, ale nie jest substancją rakotwórczą, co udowadniają badania naukowe. Warto jednak pamiętać, że uzależnienie od nikotyny, uznawane za chorobę, ma charakter przewlekły i nawracający. Generalnie rzecz ujmując - palacze są uzależnieni od nikotyny, lecz zabija ich dym papierosowy. W przypadku sporej części palaczy niestety działa jedynie strategia harm reduction. Polega na ograniczaniu zdrowotnych następstw palenia papierosów u tych palaczy, którzy pomimo prób rzucenia tego nałogu nie odnoszą sukcesu.

Aplikacje takie jak niektóre z tych wymienionych powyżej, to tylko jedne z wielu środków, które pomogą Ci w walce z tym nałogiem i innymi. Z drugiej strony nie ma co liczyć na służbę zdrowia, w naszym kraju działają jedynie 3 specjalistyczne poradnie rzucania palenia – W Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Śmiesznie mało biorąc pod uwagę 8 milionów palaczy.

Niestety Ministerstwo Zdrowia niewiele zrobiło w ciągu ostatnich 10 lat, żeby walczyć z papierosami i skutkami ich palenia. Profilaktyka antypapierosowa kuleje. Z drugiej strony nowe technologie wychodzą nam naprzeciw czy to w postaci aplikacji czy alternatyw dla palaczy. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. podgrzewacze, czyli bezdymne inhalatory nikotyny, w których nie ma ciał smolistych, a liczba i stężenia trujących toksyn i związków rakotwórczych są kilkudziesięciokrotnie niższe niż w dymie z papierosa. Pamiętajcie jednak najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie nałogu palenia papierosów. Palenie to wróg publiczny numer 1.

Źródło: opracowanie własne, fot. tyt. Unsplash/Mathew MacQuarrie