Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowe widżety w Windows 11. Microsoft podał datę
Środa, 25 Maj 2022 11:26, Wpisany przez Anna Borzęcka
widzetyMenu Widżety zostanie wzbogacone o nowe treści.

Umówmy się, menu Widżety wprowadzone w Windows 11 nie jest zbyt użyteczne. Można za jego pomocą uzyskać wgląd w wiadomości ze świata, informacje pogodowe czy ruch uliczny w okolicy, ale to po prostu za mało. Informacje o bieżącej pogodzie i tak wyświetlane są na pasku zadań, a inne informacje czerpie się najczęściej po prostu z innych źródeł, głównie na smartfonie. Osobiście z tego menu nie korzystam. Zwyczajnie nie czuję ku temu potrzeby.

Wygląda jednak na to, że Widżety w nadchodzących miesiącach staną się przynajmniej trochę bardziej użyteczne. Podczas tegorocznej konferencji Build Microsoft ujawnił bowiem, że system Windows 11 zacznie oferować wsparcie dla widżetów zewnętrznych deweloperów później w tym roku.

Widżety i potrzebne nowości


Deweloperzy będą mogli tworzyć z myślą o Windows 11 widżety swoich aplikacji Win32 oraz aplikacji webowych (PWA). To ma odbywać się za pośrednictwem należącej do Microsoftu platformy Adaptive Cards.

„Energetyzuje nas dotychczasowy feedback użytkowników na temat widżetów. Ludzie cieszą się szybkim dostępem do najważniejszych dla nich treści w sposób płynny i bez zakłócania ich przepływu.”, powiedział Panos Panay, CPO w Microsofcie do spraw systemu Windows i urządzeń.

Cóż, mam wątpliwości czy użytkownicy faktycznie są zadowoleni z tego, co oferują Widżety w Windows 11. Ma to głównie związek z tym, że skumulowano je wszystkie w jednym menu, a możliwości ich personalizacji są minimalne. Z pewnością wiele osób wolałoby mieć możliwość przypięcia wybranych widżetów do pulpitu, tak jak chociażby w Windows 7, czy do menu Start.Na to, że Microsoft kiedyś zmieni formę widżetów w Windows 11 możemy teraz tylko liczyć. Dobrze, że firma pozwoli przynajmniej na instalację w menu Widżety widżetów innych niż te Microsoftu. Być może dzięki temu za pośrednictwem tego menu ujrzymy nasze wiadomości z WhatssAppa czy oś czasu z Twittera.

Kwestie bezpieczeństwa


Microsoft nie ujawnił jeszcze, jak będą działać aplikacje zewnętrznych deweloperów w Windows 11. Bardzo możliwe, że Microsoft będzie ściśle ich katalog kontrolował, w związku z bezpieczeństwem użytkowników. Dla przypomnienia, z widżetów zrezygnowano po Windows 7 dlatego, że zawierały ogromne luki stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa.

W tej chwili nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na kolejne wieści w sprawie widżetów zewnętrznych deweloperów. Ciekawe, kiedy będziemy mogli przetestować ich pierwsze widżety.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Microsoft