Powstał darmowy benchmark Unreal Engine 5. Zobacz, czy Twój PC daje radę

Anna BorzęckaSkomentuj
Powstał darmowy benchmark Unreal Engine 5. Zobacz, czy Twój PC daje radę
Niedawno Unreal Engine 5 został oficjalnie udostępniony, po dwóch latach oczekiwań. Powstają już nawet pierwsze bazujące na nim gry. Mogliśmy zobaczyć też rzecz jasna liczne dema, które zostały w nim stworzone, takie jak Matrix Awakens. Dema te pokazują, że nowy silnik od Epic Games oferuje naprawdę ogromne możliwości.

Jako że Unreal Engine 5 posuwa grafikę gier mocno do przodu, zapewne zastanawiasz się, jak wykorzystujące go gry będą działać na Twoim komputerze. Teraz możesz to sprawdzić, dzięki darmowemu benchmarkowi, który został udostępniony w platformie Steam.

Twój komputer kontra Unreal Engine 5

Wspomniany benchmark to Ezbench. Ezbench to narzędzie zaprojektowane, by położyć Twój komputer na kolana poprzez przetestowanie go w parze z technologiami nowej generacji wykorzystywanymi w Unreal Engine 5 – teksturami 8K, assetami o kinowej jakości oraz raytracingiem. Nie pokazuje on jednak jeszcze pełni możliwości silnika.

Obecna wersja EzBench przedstawia wyreżyserowaną podróż przez wyspę niczym ze świata fantasy. W przyszłości twórcy benchmarku zamierzają dodać do niego fotorealistyczne sceny, które sprawią, że program będzie nie tylko testem możliwości komputerów, ale również demonstratorem jakości oferowanej przez Unreal Engine 5.

Ezbench – wymagania

Deweloperzy benchmarku rekomendują, by uruchomić go na komputerze zawierającym co najmniej GTX 1080 (z co najmniej 8 GB VRAMu), procesor Intel 7. generacji (lub ich odpowiedniki) i 16GB RAMu. Aby Ezbench odpalić z raytracingiem potrzebna będzie już jednak karta graficzna z serii RTX 20 lub Radeon RX 6000.

Warto wspomnieć, że ze względu na jakość tekstur zawartych w benchmarku waży on aż 19,5 GB. Jego pobieranie będzie zatem trwało dłużej niż pobieranie innych benchmarków.

ezbench-2

Ezbench jest wymagający nawet dla najwydajniejszych kart graficznych. | Źródło: Steam

Jak zaznaczają twórcy benchmarku, jego wynik reprezentuje to, jak dany komputer będzie radził sobie z grafiką z Unreal Engine 5 w absolutnie najgorszym wypadku. Gry faktycznie wykorzystujące ten silnik dzięki optymalizacji powinny oferować większą liczbę klatek na sekundę.

Nie wiem jak Ty, ale ja już nie mogę doczekać się zagrania w pierwszą grę bazującą na Unreal Engine 5. Silnik ten nie dość, że zawiera bowiem mnóstwo usprawnień dla programistów i udoskonalony interfejs, to jak wspomniałam oferuje tekstury i assety zupełnie nowej jakości. Ba oferuje on takie technologie jak Lumen czy Nanite, które pozwolą na uzyskanie jeszcze bardziej fotorealistycznej warstwy wizualnej w przyszłych produkcjach.

Źródło: Steam, fot. tyt. Steam

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.