Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowości w Windows 11. Te zmiany zauważysz już wkrótce
Niedziela, 15 Maj 2022 19:35, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 nowosci
Jest tego trochę.

Windows 11 z biegiem czasu staje się coraz lepszym systemem, a kierunek zmian zdradzają jego kolejne kompilacje, udostępniane w ramach programu Windows Insider. Niedawno testerzy z kręgu beta otrzymali możliwość sprawdzenia Windows 11 build 22621. Jakie nowości przyniosła ta i wcześniejsze kompilacje o numerach 22593, 22598, 22610 i 22616? Rzućcie okiem. Już wkrótce wszystkie poniższe nowinki powinny zacząć pojawiać się w stabilnym wydaniu Windows 11.

Nowości i zmiany w Windows 11


Odświeżony Pasek Zadań


W ramach pakietu ulepszeń Paska Zadań w kompilacji 22593 menu kontekstowe przycisku Start (klawisz Windows + X) zawiera od teraz skróconą nazwę pozycji "Windows Terminal". Od teraz to po prostu "Terminal". Domyślną apką jest Windows PowerShell, ale użytkownik w ustawieniach może zmienić ją na coś innego.

pasek
Źródło: Windows Central

Aplikacja Microsoft Journal będzie od teraz domyślnie przypięta w menu "Pióro" na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Jeśli aplikacja nie jest zainstalowana, kliknięcie ikony spowoduje otwarcie sklepu Microsoft Store w celu jej pobrania.

ms journal
Źródło: Microsoft

Od wersji 22598, etykieta głośności w zasobniku systemowym jest wyświetlana, gdy dźwięk przestrzenny jest aktywny, a etykieta ikony baterii pokazuje szacowany czas pracy baterii.

Spotlight na pulpicie


W systemie Windows 11 build 22598, funkcja Spotlight stanie się domyślnym ustawieniem do ustawiania tapet na Pulpicie dla nowych instalacji. Funkcja pobierze obrazy 4K, gdy tylko będzie to możliwe.

spot
Źródło: Windows Central

Snap Layouts


Jeśli zwykle przyciągasz okna podczas pracy z wieloma aplikacjami, gdy użyjesz skrótu "Win + Z", układy będą wyświetlane z cyframi, aby ułatwić ich identyfikację i przeciąganie okien za pomocą klawiatury. Ta funkcja pojawiła się w kompilacji 22593.

snap
Źródło: Windows Central

Eksplorator plików


W ostatnich pięciu buildach preview systemu Windows 11 Eksplorator plików otrzymał łącznie kilka poprawek. Na przykład w kompilacji 22593 domyślny menedżer plików wprowadził nową stronę główną o nazwie "Home". To tak naprawdę dotychczasowa strona "szybki dostęp", dostępna pod inną nazwą. Co ciekawe szybki dostęp nie zniknie, ale w obrębie folderu "Home".

home
Źródło: Windows Central

Sekcja przypiętych plików to teraz "Ulubione". W Windows 11 build 22610 inaczej wyglądają ikony sekcji zmiany nazwy i właściwości.

Kolorowy menedżer zadań


W kompilacji 22610 system Windows 11 otrzymał zaktualizowaną wersję aplikacji Menedżer zadań, która teraz używa systemowego koloru akcentu dla heatmapy na karcie "Procesy". Niektóre kolory akcentów nie pozwalają na wyraźną prezentację heatmapy i w takich przypadkach użytkownikowi będzie prezentowany kolor domyślny.

menedzer zadan
Źródło: Microsoft

Więcej uwagi nowemu Menedżerowi Zadań poświęciliśmy tutaj.

SMB1 dla systemu Windows 11 Home


Począwszy od wersji Windows 11 22H2, protokół SMB1 zostanie domyślnie wyłączony w systemie Windows 11 Home w celu poprawy bezpieczeństwa. Nadal będzie można go włączyć, ale firma planuje usunąć pliki binarne z systemu operacyjnego.

Sieci


Począwszy od wersji 22616 i nowszych, w Windows 11 Pro zniknęła opcja wybrania konta lokalnego przy instalacji systemu. Od teraz wymagane jest konto Microsoft przy instalacji... o ile użytkownik nie będzie chciał skonfigurować urządzenia jako komputera do szkoły lub pracy.

Instalacja Windows 11


We wczesnym cyklu rozwojowym wersji 22H2 firma wprowadziła zmiany sieciowe, aby uniemożliwić połączenia przy użyciu TKIP. W kompilacji 22610 zmiana została cofnięta, aby ponownie umożliwić te połączenia. System będzie powiadamiał użytkowników o konieczności łączenia się przy użyciu bezpieczniejszych technologii, takich jak WPA2 (obecny standard to WPA3).

Ustawienia


Podczas gdy aplikacja Ustawienia otrzymała liczne nowości na przestrzeni prac nad wersją 22H2, w ostatnich pięciu buildach zmieniła się tylko jedna rzecz. Pozycja "Twój telefon" w sekcji dot. urządzeń Bluetooth zmieniono na Phone Link.

Źródło: Windows Central