Instalki.pl » Aktualności » Software » To koniec Google Pay. Nadchodzi Google Wallet
Piątek, 13 Maj 2022 08:42, Wpisany przez Piotr Malinowski
google wallet zapowiedz
Czy powrót do korzeni to dobra decyzja?

Google ogłosiło właśnie powrót aplikacji Wallet, której debiut ma nastąpić „wkrótce”. Ten cyfrowy portfel ma posłużyć do przechowywania nie tylko karty płatniczej, ale także dokumentów tożsamości czy biletów komunikacji miejskiej. Sama idea wydaje się rzecz jasna bardzo ciekawa, lecz czy aby na pewno potrzebna?

Nadchodzi Google Wallet, zapomnijcie o Google Pay

 
Przygoda koncernu z mobilnymi płatnościami jest dosyć skomplikowana. Użytkownicy od 2018 roku mogą bez przeszkód korzystać z Google Pay – usługi pozwalającej na realizowanie płatności przy użyciu swoich telefonów. Pewien czas temu amerykańscy konsumenci otrzymali nawet odświeżoną wersję tej aplikacji. Zapewne nieliczni pamiętają jednak, iż wcześniej nazywała się ona Android Pay. Jeszcze wcześniej… Google Wallet. No właśnie, o co więc chodzi z tym wpisem?

Tytułowe ogłoszenie nieco skonfundowało internautów podczas wczorajszego cyfrowego wydarzenia Google I/O 2022 (można to zobaczyć chociażby w komentarzach pod poniższym materiałem wideo). Zaprezentowano bowiem mobilną aplikację Google Wallet, czyli niejako powrót do korzeni – oryginalna usługa pod tą nazwą pojawiła się już w 2011, by w 2016 zostać przemianowana na Android Pay.

 
Nie padła klarowna informacja na ten temat, ale wszystko wskazuje, że już niedługo Google Pay zostanie zintegrowane z nowym Google Wallet. Istnienie dwóch niemalże identycznych aplikacji nie ma przecież najmniejszego sensu. Okej, ale gdzie są różnice pomiędzy nimi? Nadchodząca usługa pozwoli na przechowywanie wirtualnych kart płatniczych, dokumentów tożsamości (legitymacje studenckie, dowody osobiste itd.), biletów lotniczych, kart tranzytowych, certyfikatów szczepienia przeciwko COVID-19 czy… cyfrowych kluczyków do samochodu.

Wspomniano też o integracji z licznymi aplikacjami Google pokroju Map czy Gmaila, by uzyskać dostęp do jeszcze ciekawszych funkcji. Oczywiście wszystko wieńczy wiadomość o bezpieczeństwie przechowywanych danych. Wszystkie wrażliwe informacje będą przechowywane lokalnie na urządzeniu, także nikt inny oprócz właściciela telefonu nie będzie miał do nich dostępu.

Google Wallet ma pojawić się na rynku w przeciągu kilku najbliższych tygodni – także w Polsce. To dosyć „zabawny” zbieg okoliczności, ponieważ zaledwie wczoraj dowiedzieliśmy się o debiucie zupełnie przeprojektowanej aplikacji mObywatel, która również pozwoli na przechowywanie licznych dokumentów w wersji cyfrowej. No ale nic – użytkownikom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać aż dobrze znana ikona Google Pay ulegnie zmianie na Google Wallet.

Źródło i foto: Google