Instalki.pl » Aktualności » Software » Media Player w Windows 11 z nowymi funkcjami
Sobota, 07 Maj 2022 13:14, Wpisany przez Anna Borzęcka
media-player
Nowa aplikacja doczekała się ulepszeń.

Krótko po debiucie systemu Windows 11, bo w połowie listopada ubiegłego roku, dowiedzieliśmy się, że Microsoft pracuje nad nowym Media Playerem, duchowym spadkobiercą klasycznego Windows Media Playera. Media Player, w Polsce znany po prostu jako Odtwarzacz multimedialny, oficjalnie zadebiutował w styczniu bieżącego roku (zastępując aplikację Muzyka Groove), a więc już od dłuższego czasu każdy może z niego korzystać.

Teraz Media Player doczekał się kilku istotnych ulepszeń. Zmiany, z którymi testerzy mieli do czynienia od zeszłego miesiąca, zadebiutowały już w stabilnym wydaniu programu w systemie Windows 11.

Media Player - nowości


O jakich zmianach mowa? Po pierwsze użytkownicy aplikacji otrzymali możliwość przełączania się między dwoma różnymi widokami na stronie artysty w Bibliotece utworów muzycznych. Pierwszy widok pokazuje albumy w układzie siatki, a drugi wylistowane utwory zgrupowane według albumów. Pojawiła się również opcja wykonywania szybkich akcji po najechaniu wskaźnikiem myszy na albumy, artystów, filmy czy playlisty – akcji związanych z szybkim wybieraniem i odtwarzaniem.

media-player-1
Widok listy w Bibliotece utworów muzycznych w Media Playerze. | Źródło: Windows Latest

Druga zmiana dotyczy w Odtwarzaczu multimedialnym samego odtwarzacza wideo. Menu kontekstowe, które wyświetla się po kliknięciu na okno odtwarzanego wideo, otrzymało nową sekcję – Ulepszenia wideo. Aby ją zobaczyć, należy najechać wskaźnikiem myszy na opcję Ustawienia wideo.

Kliknięcie lewym przyciskiem myszy w opcję Ulepszenia wideo skutkuje otwarciem kolejnego menu kontekstowego. To pozwala zmienić jasność obrazu filmu, kontrast, nasycenie oraz odcień.

media-player-2
Menu Ulepszenia wideo w programie Odtwarzacz multimedialny. | Źródło: Windows Latest

Microsoft podobno poprawił też wydajność Media Playera, dzięki czemu powinien on teraz działać płynniej. Korzystanie z ogromnych bibliotek muzycznych być może nie będzie już tak problematyczne, jak dotychczas.

Odtwarzacz będący częścią Windows 11


Warto przypomnieć, że nowy Media Player został stworzony specjalnie z myślą o systemie Windows 11 i wykorzystuje elementy WinUI, zaokrąglone rogi i wszystkie inne charakterystyczne smaczki wprowadzone przy okazji premiery najnowszego systemu. Dlatego też jest on w Windows 11 domyślnym składnikiem systemowym.

Jeżeli z jakiegoś powodu odinstalowałeś Media Player ze swojego komputera ale pragniesz z niego skorzystać, znajdziesz go w Microsoft Store. Pobierzesz go także z naszej bazy z oprogramowaniem.

Źródło: Windows Latest, fot. tyt. Canva