Instalki.pl » Aktualności » Software » W końcu dowiesz się, czy aplikacja w Microsoft Store jest przestarzała
Wtorek, 03 Maj 2022 11:59, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows11-microsoft-store
Microsoft dokonał potrzebnej zmiany.

Cóż, Microsoft Store nie jest najlepszą ani największą platformą cyfrowej dystrybucji na rynku, co wiadomo nie od dziś. Brakuje tam wielu popularnych programów i aplikacji, co było jedną z przyczyn upadku Windows Phone. Z kolei wielu aplikacji, które w Microsoft Store się znajdują, od dawna nie aktualizowano. W czasach Windows 10 Mobile wielu programistów po prostu ignorowało ten sklep (znany wówczas jako Windows Store) i skupiało się na innych, takich jak Google Play czy App Store.

Próbując ukryć to, że Microsoft Store był zaniedbywany przez deweloperów, gigant z Redmont postanowił w pewnym momencie przestać informować w sklepie o tym, kiedy aplikacje były po raz ostatni aktualizowane. Teraz firma zdecydowała się jednak wycofać się z wcześniejszej decyzji. W Microsoft Store znowu wyświetlana jest bowiem data ostatniej aktualizacji każdej z aplikacji, a przynajmniej w jego webowej wersji.

Zmiana mile widziana w Microsoft Store


Tworząc system Windows 11, Microsoft odświeżył desktopową aplikację Microsoft Store. Ta zadebiutowała w nowej wersji wraz z tym systemem, a potem pojawiła się też w Windows 10. Co więcej, w ostatnim czasie Microsoft zaczął udostępniać użytkownikom odświeżone przeglądarkowe wydanie Microsoft Store.

Zmiana związana z wyświetlaniem daty ostatniej aktualizacji nie została wprowadzona przez Microsoft wraz z odświeżeniem wyglądu webowego sklepu. Pojawiła się ona nieco później. Tak czy siak, dzięki niej Microsoft Store jest teraz znacznie bardziej transparentny.

microsoft-update
W webowej wersji Microsoft Store w końcu wyświetlane są daty ostatniej aktualizacji programów. | Źródło: mat. własne

Kto wie, być może to, że data ostatniej aktualizacji poszczególnych programów jest teraz widoczna w webowym Microsoft Store, zachęci deweloperów do tego, by Ci dbali aktualność swoich produktów. W końcu, kto by chciał pobierać przestarzałe aplikacje, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu.

Platforma daleka od ideału


Teraz przydałoby się jeszcze, aby Microsoft zaczął wyświetlać daty ostatnich aktualizacji aplikacji w desktopowym Microsoft Store. W końcu, większość użytkowników komputerów z systemami Windows 10 i Windows 11 korzysta raczej z tej wersji sklepu.

Oczywiście, w przypadku Microsoft Store gigant z Redmond ma jeszcze dużo do poprawienia. Dobrze byłoby na przykład, gdyby firma usunęła z platformy oczywiste klony popularnych aplikacji, naciągające użytkowników i łamiące prawa autorskie innych deweloperów.

Źródło: Windows Latest, fot. tyt. Microsoft