Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows XP uruchomiony na komputerze z procesorem 1 MHz
Sobota, 30 Kwiecień 2022 12:16, Wpisany przez Maksym Słomski
windows xp intel pentium 1 MHz
Zobaczcie, jak działa.

W świecie nowych technologii od czasu do czasu ktoś zadaje sobie pytanie, którego najpewniej nikt inny wcześniej nie zadawał. Wątpliwość przeradza się następnie w wyzwanie, polegające na znalezieniu na nie odpowiedzi. Takie pytanie postawił przed sobą internauta o pseudonimie NTDEV. Postanowił on sprawdzić, czy Windows XP będzie działał na procesorze Intel Pentium o taktowaniu 1 MHz, skoro w minimalnych wymaganiach systemu Microsoftu widnieje układ o częstotliwości co najmniej 233 MHz.

Czytaj także: Siedem rzeczy, których nie wiedziałeś o Windows XP

Windows XP na procesorze Intel Pentium 1 MHz


Windows XP to lubiany OS Microsoftu, którego premiera odbyła się 25 października 2001 roku, czyli już ponad 20 lat temu. Następca Windows 98/Me oraz Windowsa NT przyniósł piękny jak na swoje czasu interfejs graficzny Luna, zwiększający przy okazji minimalne wymagania systemowe względem poprzednich wydań systemu. Jak się jednak okazuje Windows XP działa nawet na procesorach o taktowaniu 1 MHz, choć z pewnością nie tak, jak chciałby tego użytkownik.


NTDEV postanowił uruchomić Windows XP na procesorze Intel Pentium 1 MHz, który jest zbyt słaby nawet jak na Windowsa 3.0 z 1990 roku. Udało się, ale aż trzy godziny zajął sam proces bootowania. Praca systemu była bardzo niestabilna, co można zobaczyć na zaprezentowanym przez internautę nagraniu.

Tu ważna uwaga: procesory Pentium produkowano od 1993 roku, jednakże pośród nich nie było modelu o taktowaniu 1 MHz. Internauta nie sięgnął po któryś z układów z lat 70' XX wieku, bo tych nie udałoby się z pewnością zmusić do uruchomienia Windowsa XP. Zamiast tego za pomocą 86Box/PCem emulował działanie procesora Intel Pentium z takimi właśnie parametrami.

Nawet najprostsze czynności trwały na opisywanej tu konfiguracji wieki, ale oprogramowanie działało... jako tako. Dość powiedzieć, że próba wyłączenia Windowsa XP zgodnie z procedurą skończyła się niepowodzeniem, a oczom pomysłowego internauty ukazał się niesławny BSOD (ang. Blue Screen od Death), czyli niebieski ekran śmierci.Czy NTDEV dowiódł czegoś niezwykłego? Zdaniem wielu po prostu zaspokoił swoją ciekawość. W mojej ocenie dość zaskakującym jest to, że Windows XP w ogóle uruchomił się na procesorze sprzed mniej więcej pięćdziesięciu lat.

NTDEV ma na swoim koncie także inne nietypowe eksperymenty. Próbował on odpalić system Windows 10 przy użyciu karty Cirrus Logic z lat 80' XX wieku. Z jakim skutkiem? Nie zepsuję Wam niespodzianki, zobaczcie sami.Źródło: YouTube, Twitter