
No to się porobiło...
Każdego roku w sklepach Google Play i Apple App Store przybywają tysiące nowych aplikacji. Dla użytkowników to dobra wiadomość, bowiem wybór apek, także darmowych rośnie. To jednak paradoksalnie rosnący problem dla twórców walczących o widoczność swoich narzędzi oraz dla Apple i Google, pragnących dbać o to, aby konsumenci mieli łatwy dostęp do najnowszych propozycji. Wygląda na to, że obie firmy obrały drogę fatalną w skutkach dla deweloperów, ale być może jedyną słuszną.
Stare aplikacje w App Store i Google Play usuwane lub ukrywane
Pod koniec ubiegłego tygodnia deweloper Protopop Games napisał na Twitterze, że Apple planuje usunąć jego grę Motivoto ze sprzedaży w swoim sklepie z aplikacjami, ponieważ nie aktualizował jej od ponad trzech lat. Wiadomość od Apple głosiła, że Potopop może zachować grę w sklepie, przesyłając jej aktualizację w ciągu 30 dni. Strona wsparcia Apple potwierdza, że jest to część nowej polityki oceny starszych aplikacji.
I'm sitting here on a Friday night, working myself to to bone after my day job, trying my best to scrape a living from my indie games, trying to keep up with Apple, Google, Unity, Xcode, MacOS changes that happen so fast my head spins while performing worse on older devices.
— Protopop Games (@protopop) April 23, 2022
Tak, Apple zaczęło przyglądać się aplikacjom, które mogą być nieaktualne. Jeśli wykryte zostaną jakieś problemy, firma powiadomi o nich programistów. Co ważne, Apple natychmiast usunie starsze aplikacje, które ulegają awarii podczas uruchamiania. Na szczęście dla deweloperów, po usunięciu danej apki użytkownicy, którzy już ją pobrali, będą mogli nadal z niej korzystać i pobierać ją ponownie. Usunięte aplikacje pozostaną też na kontach programistów, aby ci mieli podgląd do ich nazw.
Aktualizacja aplikacji nie zawsze jest możliwa
Aktualizowanie starszych aplikacji nie zawsze jest proste lub możliwe. Protopop wyjaśnia, że aktualizacja Motivoto do najnowszej wersji silnika Unity, przebudowanie, ponowne przetestowanie i ponowne przesłanie zajmie dużo więcej czasu, niż wyznaczyło Apple. W odpowiedzi na tweeta Protopop, jeden z deweloperów wspomniał, że spędził tygodnie na przebudowie kilku gier, co do których Apple złożyło zastrzeżenia, bez precyzowania natury występujących problemów.
Inny przykład: Fire Biscuit Games ujawniło, że gracze wciąż pytają, gdzie mogą pobrać tytuł Mighty Dungeons z 2013 roku. Niestety deweloper nie może zaktualizować gry, aby utrzymać obecność w sklepach z aplikacjami Apple lub Google Play, ponieważ silnik gry nie otrzymuje już aktualizacji.
Inny programista, Kosta Eleftheriou, skarżył się, że Apple po dwóch latach bez aktualizacji usunął aplikację klawiatury, którą zaprojektował dla osób niedowidzących. Następnie zwrócił uwagę na własną aplikację zwiastunów filmowych firmy Apple, której firma nie aktualizowała od... 2017 roku. Ta nie została usunięta
Apple also removed a version of my FlickType Keyboard that catered specifically to the visually impaired community, because I hadn't updated it in 2 years.
— Kosta Eleftheriou (@keleftheriou) April 23, 2022
Meanwhile, games like Pocket God have not been updated by the developers for 7 years now: https://t.co/3azyIydty7 pic.twitter.com/n36rvHvF4H
Jeszcze w tym roku Google zacznie ukrywać aplikacje, które widnieją w sklepie przez ponad dwa lata bez aktualizacji, aby nowi użytkownicy mogli pobierać aplikacje zgodne z najnowszymi interfejsami API Androida. Plan Apple nie określa wieku aplikacji, zanim te zostaną poddane analizie.
Niestety nie wiadomo czy wystarczy wydać "byle jaką" aktualizację odnotowaną przez sklepy z apkami, aby "oszukać" system i odświeżyć sobie odliczanie.
Wiele wskazuje na to, że mali deweloperzy mają teraz nowy, duży problem.
Źródło: Google, Apple, Twitter
Wiele wskazuje na to, że mali deweloperzy mają teraz nowy, duży problem.
Źródło: Google, Apple, Twitter