Instalki.pl » Aktualności » Software » Apple szykuje czystkę. Nieaktualne aplikacje znikną z App Store
Poniedziałek, 25 Kwiecień 2022 10:13, Wpisany przez Piotr Malinowski
app store usuwane aplikacje
Trudno stwierdzić czy to dobra decyzja.

Apple rozpoczęło proces informowania deweloperów o nadchodzących zmianach w zasadach działania App Store. Okazuje się, że aplikacje nie aktualizowane przez co najmniej dwa lata zostaną usunięte z cyfrowego sklepu. Właściciele poszczególnych usług będą mieli trzydzieści dni na dokonanie niezbędnych zmian.

Przestarzałe aplikacje znikną z App Store


Na początku kwietnia informowaliśmy Was o planach ukrywania przestarzałych aplikacji w sklepie Google Play. Jeśli więc będziemy używać urządzenia z najnowszą wersją oprogramowania, to nie zobaczymy gier i programów przygotowanych z myślą o wcześniejszych odsłonach systemu. Jak się okazuje – gigant z Cupertino idzie krok dalej jeśli chodzi o tę kwestię. Nie będzie zmiłuj dla nieaktualizowanych często apek.

Deweloper z pomniejszego studia Protopop otrzymał maila od Apple, z którego jasno wynika, że „jego aplikacja nie była aktualizowana przez znaczny okres i jej zaplanowane usunięcie ze sprzedaży nastąpi w ciągu 30 dni”. Oczywiście jest pewne wyjście - jak informuje korporacja, „można utrzymać tę aplikację dostępną dla nowych użytkowników poprzez przesłanie aktualizacji do przeglądu”. Sytuacja na pierwszy rzut oka prezentuje się świetnie, prawda? Przecież nikt nie chce korzystać z przestarzałych gier czy programów.

 
W większości przypadków tak, lecz co z np. portami produkcji konsolowych sprzed kilkudziesięciu lat? Nie potrzebują one już jakichkolwiek aktualizacji i generalnie ich żywot może zostać już wkrótce zakończony. Wszystko staje się nieco bardziej klarowne jeśli spojrzymy na nową stronę supportu Apple. Deweloperzy mają udowodnić Apple, że ich usługi spełniają standardy bezpieczeństwa i są zgodne z regulaminem. Pracownicy koncernu mają im w tym pomóc

Jak możemy wyczytać z oficjalnego oświadczenia:

Aby ułatwić klientom znajdowanie wspaniałych aplikacji, które odpowiadają ich potrzebom, chcemy mieć pewność, że aplikacje dostępne w App Store są funkcjonalne i aktualne. Wprowadzamy ciągły proces oceny aplikacji i usuwamy aplikacje, które nie działają już zgodnie z przeznaczeniem, nie spełniają aktualnych wytycznych dotyczących recenzowania lub są nieaktualne.

Co ciekawe, jeśli aplikacja zniknie z App Store, to dotychczasowi użytkownicy nadal będą mogli korzystać z jej wszystkich funkcjonalności. Tyczy się to także zakupu mikrotransakcji – dosyć nietypowe postępowanie. Zwłaszcza w momencie, gdy na horyzoncie widnieje nowe prawo unijne, które ma zmusić Apple do zezwolenia konsumentom na instalowanie aplikacji firm trzecich na swoich urządzeniach. Zobaczymy czy DMA zostanie zaakceptowane.

Źródło: Apple, Twitter (@protopop)