Instalki.pl » Aktualności » Software » Poważny błąd Google. Aplikacja Wiadomości drenuje baterię
Piątek, 22 Kwiecień 2022 16:31, Wpisany przez Antoni Zaborski
Poważny błąd Google
Duże niedopatrzenie.

Jak informują użytkownicy serwisu Reddit, po jednej z ostatnich aktualizacji aplikacji Wiadomości od Google, na niektórych urządzeniach pojawia się problem bardzo szybko rozładowującej się baterii. To o tyle istotne, że w tej chwili Wiadomości to podstawowe narzędzie do obsługi SMS w systemie Android, a więc używają go setki milionów użytkowników.

Bardzo szybko odkryto, że drenaż energii jest spowodowany aktywnością aparatu podczas każdorazowego używania aplikacji. Co więcej, może on być angażowany nawet wtedy, gdy WIadomości są uruchomione w tle. W konsekwencji, oprócz obciążenia baterii, w wielu przypadkach występuje też nagrzewanie się obudowy.

Już teraz wiadomo, że przypadłość nie dotyczy wszystkich smartfonów, ale jeśli już występuje, jest z reguły bardzo uciążliwa. W niektórych modelach, na przykład Oppo czy Samsunga, można w prosty sposób sprawdzić czy aparat jest aktywny - w rogu ekranu pojawia się wówczas zielona kropka. W pozostałych, obciążenie baterii można przeanalizować przy użyciu systemowych narzędzi dostępnych zwykle w ustawieniach.

Google
Źródło: Google

Jak szybko naprawić ten problem?


Google z pewnością już planuje wypuszczenie stosownej łatki, jednak zanim to się stanie, użytkownicy dotknięci problemem mogą wykonać jedną z dwóch czynności aby go naprawić.

Pierwszy sposób, bardzo prosty, ale na dłuższą metę uciążliwy, to każdorazowe zamykanie Wiadomości po zakończeniu ich używania. Można to zrobić dosłownie w sekundę przy użyciu systemowego menedżera aplikacji, obecnego na pokładzie każdego smartfona z Androidem.

Druga możliwość, wymagająca nieco więcej wysiłku, ale pozwalająca na dobre zapomnieć o problemie, to zagłębienie się w ustawienia uprawnień aplikacji Wiadomości i dezaktywowanie dostępu do aparatu.

Źródło: XDA-Developers / fot. tyt. Unsplash / Sten Ritterfeld