Instalki.pl » Aktualności » Software » Technologia Nvidii pomogła zmienić słynny gdański żuraw w futurystyczny projekt
Piątek, 22 Kwiecień 2022 13:07, Wpisany przez Jan Domański
Technologia Nvidii pomogła zmienić słynny gdański żuraw w futurystyczny projektPrace artystów z Polski, Czech i Rumunii.

Nvidia podkreśla, że w wielu miejscach możemy cieszyć się licznymi zabytkami z minionych wieków, które wciąż cieszą oko. Wiele z nich zostało poddanych przebudowie lub renowacji, a zdarzają się też duże zmiany funkcjonalności (np. muzea w budynkach o dawniej odmiennym charakterze czy adaptacje pod komercyjne działalności). Część budowli czeka też na swoją kolej, aby móc być poddanym remontowi. Jednym z nich jest przebywający teraz pod renowacją i modernizacją gdański żuraw, będący obecnie oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego.


Wizualizacje zabytków w nowej futurystycznej formie dzięki Nvidia Omniverse


Koncern znany głównie z tworzenia kart graficznych, zaprosił do współpracy artystów z Polski, Czech i Rumunii. Jak można przeczytać w komunikacie firmy - "František Pecháček oraz Dalibor Cee podjęli się cyfrowej modernizacji piętnastowiecznego praskiego zegara astronomicznego (praski Orloj), znajdującego się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze, a Robert Lazăr (Eurosadboy) uwspółcześnił pochodzący z dziewiętnastego wieku budynek, będący aktualnie siedzibą Rumuńskiego Związku Architektów." Z naszego punktu widzenia najciekawszy zapewne jest efekt pracy nad gdańskim Żurawiem autorstwa Dawida Herda.


Herda przygotował swoją wizję futurystycznego żurawia przy pomocy darmowego programu Blender i platformy Nvidia Omniverse. Na wideo opowiedział też o metodach swojej pracy z grafiką 3D na komputerze oraz m.in. zaletach renderowania scen przy pomocy karty graficznej zamiast procesora, dbaniu o aktualne oprogramowanie czy łączenia działań z różnych narzędzi (chociażby Blender i Adobe After Effects).