Instalki.pl » Aktualności » Software » Anonymous przejęli kontrolę nad Wódką. Zirytowali wielu Rosjan
Wtorek, 19 Kwiecień 2022 20:18, Wpisany przez Maksym Słomski
wodka bot
Promowali rozwiązanie polskich haktywistów.

Ostatnimi czasy hakerzy z kolektywu Anonymous nie dokonali w zasadzie żadnej spektakularnej akcji wymierzonej w Rosję, w ramach cyberwojny prowadzonej w związku z agresją tego kraju w Ukrainie. Wprawdzie udostępniają oni cyklicznie w sieci dane wykradane różnym instytucjom z Federacji Rosyjskiej, ale niektórzy internauci narzekają na brak finezji, charakteryzującej akcje z pierwszych tygodni ofensywy. Haktywiści z v0g3lSec, jakby w odpowiedzi na te utyskiwania, postanowili przejąć Wódkę (ros. водка), popularnego bota na Discordzie. Wykorzystali go do reklamowania... polskiego narzędzia do uświadamiania obywateli Rosji w temacie prawdziwego przebiegu wydarzeń na Ukrainie.

Czytaj także: Anonymous przejęli ponad 329 GB danych. Rosjanie są bezradni

v0g3lSec przejęli bota водка


W połowie marca tego roku informowaliśmy Was, że Polscy hakerzy z grupy Squad303 postanowili powalczyć z cenzurą w Rosji w nietypowy sposób. Stworzyli strony internetowe pod adresami 1920.in, mail.1920.in oraz wa.1920.in, umożliwiające osobom z całego świata wysyłanie "losowym Rosjanom" SMS-ów, maili i wiadomości WhatsApp z treściami dotyczącymi prawdziwego obrazu działań armii rosyjskiej w Ukrainie. To właśnie to rozwiązanie zaczął promować przejęty bot. Niedawno dowiedzieliśmy się też, że do mieszkańców Rosji za pomocą wymienionych tu narzędzi wysłano rzekomo 70 milionów wiadomości.

Zobacz też: Prezydent Francji Emmanuel Macron domaga się końca anonimowości w Internecie


Hakerzy z grupy v0g3lSec, powiązanej z Anonymous, postanowili podpromować pomysł Polaków. Przejęty bot zamiast zwyczajowo wysyłanych treści miał na wszystkich serwerach rzekomo wysyłać na wszystkich serwerach Discord, na których jest wykorzystywany, komunikat o treści:

"W Rosji nie ma wolnych mediów, a Internet jest cenzurowany. Squad303 oferuje narzędzie, które pozwala wysyłać wiadomości tekstowe z Waszych smartfonów bezpośrednio do losowych Rosjan. Pozwól im poznać prawdę. Pozwól im poznać potęgę wolnego świata" - czytamy. W wiadomości widnieje odnośnik do wymienionej wcześniej strony 1920.in.


Bot wysyłał wiadomość automatycznie co 5 minut, dopóki jego twórca nie odzyskał na nim kontroli. Wódka została wyłączona do czasu uporania się ze skutkiem działań hakerów.

Źródło: Twitter