Instalki.pl » Aktualności » Software » Ukraińscy cywile oznaczają wrogów smartfonami. Chatbot eVorog działa doskonale
Poniedziałek, 18 Kwiecień 2022 12:19, Wpisany przez Maksym Słomski
evorog aplikacja
Coś dla cywili, którzy chcą pomóc.

Ukraina w swojej wojnie obronnej przeciwko Rosji sięga często po bardzo ciekawe środki i technologie. Wicepremier tego kraju Mychajło Fedorow pochwalił się za pośrednictwem swojego konta na Twitterze statystykami, dotyczącymi wykorzystania chatbota єVorog. Aplikację stworzono z myślą o cywilach, którzy chcą pomóc ukraińskiej armii skutecznie lokalizować wroga i przewidywać jego kolejne działania.

Czytaj także: Polskie Komary tną Rosjan. Chciano je utylizować, Ukraińcy nimi walczą

eVorog to czatbot dla wczesnego reagowania


Od początku pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego bieżącego roku, już ponad 257 tys. osób skorzystało z chatbota єVorog, aby poinformować stronę ukraińską o lokalizacji rosyjskiego wojska. Wystarczy do niego zagadać w aplikacji Telegram, a następnie podać, gdzie widziano siły nieprzyjaciela, załączając opcjonalnie zdjęcie lub film.

"Nowe imponujące statystyki od @diiagovua: 257 tys. Ukraińców skorzystało z chatbota eVorog. Ludzie aktywnie informują o sprzęcie wojskowym, żołnierzach, a także zwykłych zbrodniarzach wojennych. Pracujemy 24/7 nad przetwarzaniem danych. Każdy wróg zostanie znaleziony i zniszczony. Aby zgłosić: https://t.me/evorog_bot" - czytamy w tweecie.


Ministerstwo przypomniało też, aby podczas fotografowania wroga nie zapominać o własnym bezpieczeństwie. W warunkach wojennych takie postępowanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, z utratą życia na czele.

Zobacz też: Rosyjski Google chwieje się z posadach. Programiści uciekają z Rosji

"Jeśli nie możesz zrobić zdjęcia, postaraj się opisać wszystko, co widziałeś, jak najdokładniej. Zniszczyliśmy już ponad 20 000 najeźdźców i prawie 5 000 jednostek wrogiego sprzętu, w tym flagowy okręt rosyjskiej marynarki wojennej, krążownik Moskwa. Jeszcze trochę zostało. Zjednoczmy się, aby wygrać. Razem pokonajmy wroga" – przekazało ministerstwo.

Siły Zbrojne Ukrainy bronią się obecnie przed ofensywą rosyjską głównie na wschodzie kraju.

Źródło: Twitter, Telegram