Instalki.pl » Aktualności » Software » Aktualizacje Windows 10 i 11 powodują problemy z przeglądarkami internetowymi
Czwartek, 14 Kwiecień 2022 09:55, Wpisany przez Maksym Słomski
windows problemy
Edge, Chrome i Firefox odmawiają działania.

Dawno już nie informowaliśmy Was o żadnych usterkach wywoływanych przez kolejne aktualizacje systemów Windows 10 i Windows 11. Faktycznie, w ostatnich tygodniach było ich zauważalnie mniej. Czy to znaczy, że firma Microsoft jeszcze lepiej dopracowuje udostępniane łatki? Być może, ale wcale nie oznacza to, że problemy od czasu do czasu nie będą się pojawiać. Użytkownicy przeglądarek internetowych Chrome, Edge i Firefox donoszą, że kwietniowe aktualizacje Windows doprowadziły do niestabilnego działania tychże narzędzi.

Windows KB5012599 i KB5012592 - błąd 0xc0000022


Drugi wtorek miesiąca już za nami. Microsoft zwyczajowo w ten właśnie dzień udostępnia zbiorcze aktualizacje w cyklu "Patch Tuesday". Taka sytuacja miała miejsce także i 12 kwietnia, kiedy to w Windows Update pojawiły się patche dla Windows 10 i Windows 11. Niestety, po zainstalowaniu kwietniowych aktualizacji u niektórych użytkowników OS-ów pojawiły się problemy w postaci błędu 0xc0000022.

Błąd 0xc0000022 wyświetlany jest podczas uruchamiania przeglądarek internetowych Chrome, Edge i Firefox. Doniesienia o tym pojawiły się w Centrum Opinii. Aplikacji nie da się uruchomić, a próbie towarzyszy komunikat o treści:

"Aplikacja nie mogła się poprawnie uruchomić (0xc0000022). Kliknij OK, aby zamknąć aplikację."

blad 0xc0000022 windows
Źródło: Centrum Opinii

Co ciekawe, kłopoty związane są najwyraźniej wyłącznie z procesami Chrome.exe, msedge.exe i Firefox.exe. Jeden z internautów pisze, że błędy po zainstalowaniu aktualizacji KB5012599 występują u niego tylko w przypadku trzech wymienionych wcześniej programów. Podczas uruchamiania Vivaldi i Brave ich nie ma.

Jak naprawić błąd 0xc0000022?


Sugeruje się, że źródłem problemów może być niekompatybilność wspomnianych wyżej aktualizacji z programami antywirusowymi. Zasięg ich występowania jest najpewniej niewielki, ale jeśli znaleźliście się wśród poszkodowanych, powinniście poznać rozwiązanie usterki.

Firma ESET podaje, że w przypadku jej antywirusa pomóc może włączenie w opcjach funkcji LiveGrid oraz deaktywacja trybu secure browser.

Rozwiązaniem uniwersalnym jest odinstalowanie aktualizacji Windows.

Jak odinstalować aktualizację Windows?


1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierz "Ustawienia".
2. Wybierz "Aktualizacja i zabezpieczenia", a następnie "Windows Update".
3. Kliknij na "Wyświetl historię aktualizacji", a później "Odinstaluj aktualizacje".
4. Z listy wybierz KB5012599 lub KB5012592 (w zależności od wykorzystywanego systemu) i kliknij przycisk "Odinstaluj".

Źródło: Windows Latest