Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 i 10 otrzymają użyteczną funkcję z macOS
Piątek, 08 Kwiecień 2022 15:24, Wpisany przez Maksym Słomski
powertoys peek 0
Miło.

Jak kopiować, to od najlepszych. Mówi się przecież nawet, że naśladownictwo jest najwyższą formą uznania. W tym duchu Microsoft postanowił zmodernizować w systemie Windows 11 zachowanie eksploratora plików. Już wkrótce podgląd aktywnych okien przypominać będzie do złudzenia to, co dziś mogą obserwować użytkownicy oprogramowania macOS za sprawą funkcji Szybkiego przeglądu (Quick Look).

Szybki przegląd w Windows 11


Podobnie jak okienko podglądu Eksploratora plików, Quick Look to funkcja w macOS, która pozwala na szybkie wyświetlanie podglądu prawie każdego rodzaju plików bez ich otwierania. Podczas gdy funkcja Eksploratora plików działa od niedawna jak marzenie i obsługuje nawet zaawansowane pliki dzięki PowerToys, niektórzy uważają, że Quick Look w systemie macOS jest bardziej atrakcyjny, ponieważ umożliwia wygodny podgląd plików za naciśnięciem klawisza spacji. Okazuje się, że Microsoft pracuje nad analogicznym rozwiązaniem w Windows 10 i Windows 11.

powertoys peek 1
Źródło: Microsoft

Funkcja w wydaniu Windowsa ma nosić nazwę "Peek" (pol. "podejrzyj") i będzie rozwinięciem możliwości Eksploratora plików, dostępnym za sprawą praktycznego narzędzia PowerToys. Użytkownik będzie mógł wykorzystać do podglądania zawartości plików klawisz Spacji zarówno w Windows 10, jak i Windows 11. Podobnie jak w przypadku Szybkiego podglądu w macOS, wystarczy wybrać plik w Eksploratorze plików lub na pulpicie i nacisnąć Shift + Spację, aby wyświetlić podgląd jego zawartości.

powertoys peek 2
Źródło: Microsoft

Co ciekawe, "Peek" opracowano podczas tygodnia hakerskiego w firmie Microsoft. Miała być tylko wewnętrznym eksperymentem. Firmie pomysł błyskawicznej funkcji podglądu plików spodobał się tak bardzo, że postanowiła zintegrować ją z wewnętrznymi kompilacjami Microsoft PowerToys.

Źródło: Github