Instalki.pl » Aktualności » Software » Sklep Google Play wkrótce zacznie ukrywać przestarzałe aplikacje
Czwartek, 07 Kwiecień 2022 13:07, Wpisany przez Anna Borzęcka
google-zmiany
Wiele użytkowników straci też możliwość ich instalacji.

Obecnie w sklepie Google Play znajduje się całe mnóstwo aplikacji. Większość z nich jest regularnie aktualizowana, między innymi w celu spełnienia standardów bezpieczeństwa platformy. Niemniej, niektóre aplikacje zostały porzucone przez twórców i tych wymagań nie spełniają. Wkrótce Google zacznie te aplikacje ukrywać, rzecz jasna z myślą o bezpieczeństwie użytkowników.

Przestarzałe aplikacje w Google Play – nie znikną, ale staną się niewidzialne


W tej chwili Google wymaga, aby nowe aplikacje i aktualizacje aplikacji powstawały z myślą o wersji systemu Android nie starszą niż o rok od ostatniego dużego wydania tego systemu. Ze sklepu Google Play można jednak pobrać masę aplikacji, które nie były aktualizowane od lat. Google tych aplikacji nie zamierza usuwać, ale wkrótce trudniej będzie je znaleźć.

google-play
Wymagania dla nowych aplikacji i aktualizacji w Google Play. | Źródło: Google

Później w tym roku aplikacje, które wspierają wersję systemu Android starszą niż o dwa lata od ostatniego dużego wydania tego systemu, nie będą wyświetlały się w wyszukiwaniu w sklepie Google Play. Co więcej, nie będzie można ich zainstalować na urządzeniu. Wszystko to dotknie jednak tylko nowych użytkowników, którzy nigdy wcześniej danej aktualizacji nie instalowali. Jeżeli już wcześniej instalowałeś konkretną przestarzałą dziś aplikację, wciąż będziesz mógł ją znaleźć i zainstalować ponownie.

aplikacje-wymagania
Google Play – wymagania dla już wydanych aplikacji, które zaczną obowiązywać później w tym roku. | Źródło: Google

Przestarzałą aplikację, z którą nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia, będziesz też w stanie wyszukać i zainstalować, jeśli korzystasz z urządzenia z wersją Androida, z myślą o której ją opracowano. Na przykład, jeśli Twój smartfon obsługuje Androida 9, będziesz mógł zainstalować aplikacje wspierające Androida 9. Nie będziesz w stanie tego zrobić, jeśli Twój smartfon obsługuje Androida 10.

Zmiana na plus


Zmiana zapowiedziana przez Google jest doskonale uzasadniona. Osoby korzystające z najnowszych smartfonów, obsługujące najnowszą wersję systemu Android, oczekują, że możliwości tego systemu i jego nowe funkcje będą w pełni wykorzystywane, szczególnie w kwestii prywatności i bezpieczeństwa. Starsze aplikacje wiele z tych nowych funkcji ignorują, a więc korzystanie z nich może być już wręcz niebezpieczne.

Przestarzałe aplikacje zostaną ukryte w wyszukiwaniu w sklepie Google Play, a ich instalacja zostanie utrudniona jeszcze w tym roku, a dokładniej mówiąc już 1 listopada. Niewykluczone że do tego czasu Google przedstawi kolejne zmiany, które poprawią bezpieczeństwo użytkowników urządzeń z systemem Android.

Źródło: Google, fot. tyt. Google