Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowa aplikacja od Epic Games zamienia zdjęcia przedmiotów w modele 3D
Środa, 06 Kwiecień 2022 10:10, Wpisany przez Anna Borzęcka
epic-skaner
Przyda się artystom, twórcom gier i nie tylko.

Firma Epic Games odpowiadająca za Fortnite, platformę Epic Games Store czy Unreal Engine 5, opracowała aplikację mobilną, która może przydać się deweloperom gier, artystom, projektantom wnętrz i nie tylko. Aplikacja ta zamienia bowiem zdjęcia wybranego obiektu w jego trójwymiarowy model. Jej nazwa to RealityScan.

RealityScan, czyli skaner 3D w smartfonie


W ubiegłym roku Epic Games kupiło firmę Capturing Reality, która stworzyła oprogramowanie o nazwie Reality Capture. Oprogramowanie to szybko konwertuje laserowe skany lub zdjęcia obiektów do modeli 3D. Epic Games ma nadzieję, że z pomocą aplikacji RealityScan da do tej samej technologii dostęp użytkownikom zwykłych smartfonów.

W jaki sposób dokładnie aplikacja RealityScan działa? Ta, po zalogowaniu się użytkownika do konta Epic Games, prosi go o wykonanie co najmniej 20 zdjęć wybranego obiektu. Aby szybko te zdjęcia zrobić, wystarczy trzymać w aplikacji przycisk aparatu, poruszając się wokół przedmiotu. Seria fotografii zostanie wówczas wykonana automatycznie.Gdy aplikacja przetworzy zdjęcia i stworzy model 3D sfotografowanego obiektu z pomocą serwerów RealityCapture, będzie można wyeksportować go do platformy Sketchfab (zakupionej przez Epic w 2021 roku), która jest przeglądarką modeli 3D. Następnie będziesz mógł sprzedać ten „asset” innym twórcom lub wykorzystać go we własnych projektach.

Aplikacja w trakcie testów


W tej chwili trwają beta testy aplikacji RealityScan, na razie tylko na iOS, i to z udziałem ograniczonej liczby użytkowników. Wiosną w ramach wczesnego dostępu zostanie udostępniona szerszemu gronu posiadaczy urządzeń z tym oprogramowaniem. Później w tym roku pojawi się też wersja RealityScan przeznaczona na urządzenia z Androidem.

Rzecz jasna, zanim pojawi się stabilne wydanie RealityScan, warto wypróbować inne aplikacje oferujące podobne możliwości. Jedna z najpopularniejszych i cieszących się największym uznaniem to Polycam – 3D Scanner.

Źródło: Epic Games, fot. tyt. Epic Games