Instalki.pl » Aktualności » Software » Sterownik kart graficznych AMD zmienia ustawienia BIOS. Użytkownicy wściekli
Wtorek, 05 Kwiecień 2022 12:55, Wpisany przez Maksym Słomski
amd radeon problemy
Uciążliwa sprawa.

Sterowniki AMD od lat cieszą się mieszanymi opiniami ze strony ich użytkowników. Niezależnie od tego co sądzi się na ich temat, obiektywnie rzecz biorąc oprogramowanie AMD Adrenalin właśnie nieźle namieszało na komputerach na całym świecie. Jak się okazuje, program dedykowany posiadaczom kart graficznych AMD Radeon zmienia wbrew woli użytkowników ustawienia Precision Boost Overdrive dla urządzeń wykorzystujących procesory AMD Ryzen. To z kolei prowadzi w niektórych przypadków do problemów.

Oprogramowanie AMD nadpisuje ustawienia BIOS


Integracja oprogramowania AMD Ryzen Master CPU i oprogramowania Adrenalin Radeon domyślnie pozwala programowi na zmianę parametrów podkręcania procesora bez zgody użytkownika. Nie prowadzi to do sytuacji niebezpiecznych dla sprzętu, ale może powodować niestabilne działanie systemu, zwłaszcza jeśli użytkownik ma ręcznie dostrojony overclocking na granicy stabilności. Wtedy wszelkie niepożądane zmiany konfiguracji procesora mogą prowadzić do usterek.

Niepożądane zmiany zachodzą wyłącznie w systemach z kartą graficzną AMD Radeon i procesorem AMD Ryzen. Nie dotyczy to systemów z procesorami Intel, ponieważ oprogramowanie AMD nie ma z oczywistych względów dostępu do ustawień procesorów tej firmy.

Co robić, jak żyć, jak uniknąć zmartwień?


Kupić procesor marki Intel i kartę graficzną od Nvidia i po problemie. Ha, ha, ha. Poważniej rzecz biorąc: najłatwiej zapisać swój profil BIOS w taki sposób, aby można było go szybko przywrócić. Drugą opcją jest pobranie aplikacji o nazwie Radeon Software Slimmer, która pozwala usunąć komponentu Ryzen Master z oprogramowania Adrenalin. W ten sposób skutecznie wykluczy się wszelkie możliwości manipulacji procesorem.

Źródło: igorslab