Instalki.pl » Aktualności » Software » PS5 i PS4 z nową aktualizacją. Lista nowości jest długa
Środa, 23 Marzec 2022 12:23, Wpisany przez Piotr Malinowski
ps5 ps4 aktualizacja marzec 2022 1
Update jest już dostępny do pobrania.

Sony poinformowało o wdrożeniu nowej aktualizacji oprogramowania systemowego dla konsol PlayStation 5 i PlayStation 4. Użytkownicy otrzymają chociażby możliwość tworzenia i dołączania do otwartych i zamkniętych Imprez, a posiadacze urządzenia nowej generacji ujrzą liczne ulepszenia interfejsu. Na co dokładnie muszą przygotować się konsumenci?

Nowa aktualizacja oprogramowania PS5 i PS4


Pewien czas temu dowiedzieliśmy się, że japoński koncern pracuje nad sporych rozmiarów aktualizacją do swoich gamingowych urządzeń. Społeczność była zadowolona z tej informacji – ostatnie miesiące nie były bowiem zbyt obfite w patche wprowadzające jakąkolwiek zawartość. Po długim okresie testów w końcu doczekaliśmy się debiutu nowych funkcji. Jest ich naprawdę sporo!

Choć dotyczą one głównie konsoli PlayStation 5, to posiadacze poprzednika także raczej nie będą mieli na co narzekać. Doczekają się oni chociażby opcji tworzenia i dołączania do otwartych i zamkniętych imprez. Dodatkowo pojawi się możliwość dostosowania głośności czatu głosowego dla każdego gracza. To dosyć wyczekiwane usprawnienia, które z pewnością przypadną niektórym użytkownikom do gustu.

ps5 ps4 aktualizacja marzec 2022 4Źródło: Sony

Warto wspomnieć również o ulepszeniach interfejsu użytkownika na PlayStation 5. Od teraz można filtrować gry według gatunku i zachować wybrane produkcje na ekranie głównym przy pomocy funkcji „Keep in Home”. Zmiany zaszły także w sekcji Bazy Gier oraz trofeów, gdzie ich projekt graficzny został zupełnie odmieniony. Pojawiła się także możliwość stosowania ustawień wstępnych w grach czy udostępnianie ekranu znajomym

ps5 ps4 aktualizacja marzec 2022 3Źródło: Sony

Nie należy zapominać także o nowych funkcjach ustawień dostępu. Mowa tu przede wszystkim o dźwięku mono dla słuchawek, co okaże się zapewne opcją zbawienną dla osób cierpiących na jednostronny ubytek słuchu. Czytnik ekranu obsłuży ponadto teraz język polski – musieliśmy na to nieco poczekać.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii mogą teraz korzystać również z poleceń głosowych na PlayStation 5. Wykorzystają oni głos do m.in. wyszukiwania i uruchamiania gier, także sterowania interfejsem odtwarzania multimediów. Nie wiadomo, kiedy Sony zdecyduje się na rozszerzenie funkcji na inne kraje.

Liczne usprawnienia zadebiutowały ponadto w PS App. Teraz użytkownicy mogą tworzyć i dołączać do otwartych i zamkniętych imprez za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Zaktualizowany został tam również interfejs bazy gier w celu ułatwienia dostępu do funkcji znajomych i wiadomości. Jeśli zaś chodzi o usługę PS Remote Play, to tutaj pojawił się „tryb ciemny” oraz nowe języki czytnika ekranu.

ps5 ps4 aktualizacja marzec 2022 2Źródło: Sony

Przy okazji japoński koncern zapowiedział, że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy konsola PlayStation 5 otrzyma funkcję zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). Jeśli więc posiadacie telewizory lub monitory zgodne ze standardem HDMI 2.1, to opcja ta dynamicznie synchronizuje częstotliwość wyświetlacza z wyjściem graficznym konsoli. Ma to zwiększyć wydajność wizualną gier poprzez niemalże eliminację artefaktów graficznych pokroju płynności wyświetlania klatek czy „rozrywania” ekranu. Grafika prezentować ma się bardziej wyraziście, a opóźnienie sygnału wejściowego będzie mniejsze.

ps5 ps4 aktualizacja marzec 2022 5Źródło: Sony

Więcej szczegółów na temat tej nowości poznamy bliżej jej premiery. Wszystkie inne funkcje opisane powyżej są już jednak dostępne i dostęp do nich można uzyskać poprzez aktualizację oprogramowania PlayStation 4 oraz PlayStation 5.

Źródło i foto: Sony