Instalki.pl » Aktualności » Software » Google Android TV 12 już wkrótce do pobrania na konsumencki sprzęt smart TV
Piątek, 18 Marzec 2022 13:08, Wpisany przez Jan Domański
Google Android TV 12 już wkrótce do pobrania na konsumencki sprzęt smart TVNowy system smart TV wczesną wiosną?

System operacyjny do smart TV w wersji 12 teoretycznie pojawił się już w grudniu 2021 roku. Jednak wtedy chodziło wyłącznie o zakończenie oficjalnych prac nad podstawową edycją, a nie implementacje przez producentów telewizorów czy przystawek smart TV, do czego jeszcze daleka droga. Obecnie Android TV 12 jest dostępny jedynie dla urządzenia deweloperskiego ADT-3, ale już wkrótce powinien pojawić się na standardowym sprzęcie konsumenckim.

System Android TV 12 już za rogiem, może nawet na przełomie marca i kwietnia


Przy okazji zmieniła się metoda dostarczania aktualizacji Androida TV 12 dla ADT-3. Do tej pory nowy system na wspominanym sprzęcie dla twórców oprogramowania (Askey ADT-3 nie jest przeznaczony dla zwykłych użytkowników) był dostępny wyłącznie poprzez ręczne flashowanie urządzenia. Za to najnowsza kompilacja developers preview Android TV 12 dla ADT-3 może być zainstalowana tak, jak w przypadku typowych konsumenckich urządzeń, czyli przez automatyczny mechanizm OTA z poziomu menu systemu Android TV. Według 9to5google, to pierwszy taki przypadek w historii, kiedy Android TV developers preview dostarczany jest tą metodą.

Google Android TV 12 już wkrótce do pobrania na konsumencki sprzęt smart TV
Urządzenie Askey ADT-3 Developer Kit dla twórców oprogramowania Android TV / Foto: Askey

Paul Lammertsma pracujący jako Senior Developer Relations Engineer w Google, wyjawił w serwisie Medium na kanale Android Developers, że "Android 12 zacznie pojawiać się na telewizorach na początku tego roku". To dość enigmatyczne stwierdzenie, ale przecież mamy już drugą połowę marca. Według 9to5google, może to być już naprawdę nieodległy dzień około 30 marca. Wtedy Sony zazwyczaj wprowadza do sprzedaży nowe partie telewizorów z systemem Google, co może wiązać się z ewentualnym zazębianiem się terminów. Oczywiście to tylko spekulacje. Naturalnie premiera Android TV 12 na pierwszych konsumenckich urządzeniach powinna być też równoznaczna z opublikowaniem nowej wersji Google TV (bazującego na Android TV 12). Niestety nic nie wiadomo o tym, czy Chromecast with Google TV (zwany też Chromecastem 4.0) dostanie system od razu w pierwszym rzucie z innymi sprzętami.

Nowości Android TV 12 i Google TV 12 wkrótce na domowym sprzęcie


Wpis Paula Lammertsma z Google podsumowuje też wybrane nowości, które są domeną Androida TV 12. Między innymi renderowanie UI w 4K, skalowanie tekstu czy przełączanie częstotliwości odświeżania obrazu. To w zasadzie nic nowego, bo listę zmian poznaliśmy już w ubiegłym roku przy okazji wcześniejszych zapowiedzi deweloperskich. Najważniejsze jest stwierdzenie, że to dobry czas na ocenianie przez twórców własnych aplikacji pod kątem zgodności z Androidem TV 12, z racji pojawienia się go na telewizorach już w najbliższym czasie.

Zobacz również: Rosjanie nie muszą bazować na zagranicznych smart TV. Sber 4K UHD z systemem Salyut TV

Źródło: 9to5google / medium / Foto tytułowe: Pixabay - własne