Instalki.pl » Aktualności » Software » Niemcy ostrzegają przed używaniem rosyjskich programów antywirusowych. Kaspersky odpowiada
Środa, 16 Marzec 2022 10:43, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Kaspersky Lab

Niemieckie Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) ostrzegło przed używaniem oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky. Oświadczenie pojawiło się w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Według niemieckich urzędników, rosyjskie firmy z sektora IT mogą być szpiegowane lub zmuszane do przeprowadzania cyberataków. BSI nie przedstawiło konkretnych zarzutów wobec produktów firmy Kaspersky, ale stwierdziło, że konflikt na Ukrainie i rosyjskie groźby wobec Unii Europejskiej, NATO i Niemiec niosą ze sobą ryzyko cyberataków.

Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) zaleca zastąpienie aplikacji z portfolio oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky alternatywnymi produktami.

Kaspersky Moskwa
Rosyjska centrala Kaspersky w Moskwie / foto. Google Street View – maj 2021

Kaspersky odpowiada na zarzuty


Firma Kaspersky w oficjalny oświadczeniu poinformowała, że decyzja niemieckiego Federalnego Biura ds. Bezpieczeństwa informacji (BSI) nie została podjęta na podstawie analizy technicznej produktów firmy Kaspersky, lecz na bazie przesłanek politycznych.

"Firma Kaspersky działa na zasadach transparentności i nieustannie wdraża konkretne mechanizmy demonstrujące, że jej produkty są godne zaufania i prezentują czołową jakość. Jako prywatna, globalna firma z branży cyberbezpieczeństwa, Kaspersky nie ma żadnych więzi z rządem Rosji, ani z żadnym innym rządem.

Firma jest przekonana, że pokojowy dialog jest jedynym możliwym sposobem rozwiązywania konfliktów. Wojna nie jest dobra dla nikogo." - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Producent oprogramowania zabezpieczającego przypomina, że w 2018 r. przeniósł infrastrukturę przetwarzania danych do Szwajcarii. Od tego czasu szkodliwe i podejrzane pliki przekazywane dobrowolnie przez użytkowników firmy Kaspersky z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i kilku krajów z obszaru Azji i Pacyfiku, są przetwarzane w dwóch centrach danych w Zurychu. Poza centrami przetwarzania danych w Szwajcarii, informacje statystyczne o cyberzagrożeniach mogą być także przetwarzane przez serwery chmury Kaspersky Security Network, które są zlokalizowane w różnych krajach na świecie, łącznie z Kanadą i Niemcami.

Kaspersky już odczuwa skutki ostrzeżenia wydanego przez BSI. Klub piłkarski Eintracht Frankfurt wypowiedział umowę sponsorską ze skutkiem natychmiastowym.

Źródło: BSI, Kaspersky