Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft przeprojektował wyszukiwarki w Windows 10 i 11
Wtorek, 15 Marzec 2022 13:05, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-wyszukiwarka
Czas na nowe kafelki.

Zarówno Windows 10, jak i Windows 11 w kanale Dev programu Insider otrzymały niedawno nową aktualizację. Okazuje się, że ich aktualizacje łączy pewna cecha wspólna. W obydwu systemach gigant z Redmond zdecydował się bowiem przeprojektować systemową wyszukiwarkę, w ten sam sposób.

Dokładniej mówiąc, Microsoft przeprojektował stronę domową systemowej wyszukiwarki w Windows 10 i Windows 11. Zmiany objęły obydwa systemy, ponieważ omawiana wyszukiwarka (Windows Search) to rozwiązanie webowe.

Wyróżnienia w wyszukiwaniu


Jak widać na poniższych zrzutach ekranu, i w Windows 10, i w Windows 11 systemowa wyszukiwarka otrzymała specjalną składającą się na kafelki sekcję wyróżniającą interesujące tematy w oparciu dotychczasowe wyszukiwania oraz zachowania rejestrowane na koncie Microsoft. Strona główna wyszukiwarki ma być zapełniana treściami automatycznie. Treści te będą przedstawiały ilustracje, popularne wyszukiwania, informowały o wydarzeniach takich jak Dzień Ziemi i nie tylko.

wyszukiwarka-win10
Nowy wygląd systemowej wyszukiwarki w Windows 10. | Źródło: Microsoft

Nowa funkcja ma być dynamiczna. Oznacza to, że jej zawartość będzie się stale aktualizować. Ma ona ułatwić użytkownikom odkrywanie nowych witryn i interesujących tematów. Na szczęście, Microsoft nie zamierza zintegrować z wyszukiwarką swojego kanału informacyjnego, zwłaszcza że ten już swoje miejsce – w Windows 11 w Widżetach, a w Windows 10 w menu Wiadomości i zainteresowania.

wyszukiarka-win11
Nowy wygląd systemowej wyszukiwarki w Windows 11. | Źródło: Microsoft

Jeśli jesteś częścią organizacji, wyszukiwarka systemowa w Windows 10 i Windows 11 spróbuje również wyróżnić tematy powiązane z Twoją firmą. Jej głównym celem będzie jednak prezentowanie trendów ze świata i regionu.

Funkcja, której można uniknąć


Co istotne, użytkownicy Windows 10 i Windows 11 w kanale Dev mogą nową funkcję systemowej wyszukiwarki wyłączyć. Wystarczy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie kolejno do zakładek Prywatność i zabezpieczenia oraz Wyszukiwanie w systemie Windows. Tam trzeba odznaczyć pozycję „pokaż wyróżnione elementy” (ang. show search highlights).

Podejrzewam, że wyłączenie wyróżnień w wyszukiwarce będzie możliwe i w stabilnym wydaniu Windows 10 i Windows 11. Microsoft twierdzi bowiem, iż chce, by użytkownicy mieli nad tą funkcją kontrolę.

Co sądzicie o nowej funkcji systemowej wyszukiwarki Microsoftu? Moim zdaniem dzięki niej wyszukiwarka prezentuje się znacznie lepiej. Pytanie, jak zmiany wpłyną na działanie wyszukiwarki i czy w ogóle. Zapewne z czasem się o tym przekonamy.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. mat. własne