Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowa sztuczna inteligencja DeepMind uzupełnia zaginione fragmenty starożytnych tekstów
Sobota, 12 Marzec 2022 14:25, Wpisany przez Anna Borzęcka
ai-grecja
Rezultaty jej pracy są imponujące.

Należąca do Google firma DeepMind znana jest ze swoich osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dotychczas stworzyła sztuczną inteligencję, która stała się mistrzem Go, sztuczną inteligencję, która pokonywała najlepszych e-sportowych graczy, czy taką, która była w stanie przewidywać trójwymiarową strukturę unikatowych białek. Teraz pochwaliła się z kolei swoim kolejnym dziełem.

By wspomóc badania nad historią ludzkiego pisma, firma DeepMind wykorzystała swoją technologię i stworzyła sztuczną inteligencję, która otrzymała zadanie uzupełniania luk w niekompletnych starożytnych tekstach. To zadanie realizuje z imponującą dokładnością.

Najnowszy algorytm DeepMind


W ciągu ostatnich pięciu lat technologia DeepMind mocno się rozwinęła. Rozwój ten pokazał, że posiada ona ogromny praktyczny potencjał, szczególnie w kwestii rozwiązywania złożonych naukowych problemów. Jej potencjał wykracza jednak poza fizykę czy chemię, co właśnie udowodniono.

Zwracając się w stronę historii starożytności, DeepMind zapragnęło nadać sens starożytnym inskrypcjom, które zostały uszkodzone, przeniesione ze swojej oryginalnej lokacji lub takim, których wieku nie można określić z dużą dokładnością. By swój cel zrealizować, badacze z firmy połączyli siły z historykami i naukowcami z Włoch, Anglii i Grecji oraz przeszkolili swoją sztuczną inteligencję na największym cyfrowym zbiorze greckich inskrypcji. Podczas szkolenia jako dane wejściowe wykorzystali zarówno pojedyncze znaki, jak i pełne wyrazy.Ithaca, czyli ekspert do spraw starożytnych greckich tekstów


Rezultatem wysiłków DeepMind jest Ithaca (Itaka), czyli sztuczna inteligencja nazwana na cześć słynnej wyspy opisanej w Odysei Homera. Ta potrafi odtwarzać uszkodzone teksty z dokładnością do 62 procent, identyfikować lokacje, z których pochodzą, z dokładnością do 71 procent i datować inskrypcje z dokładnością do 30 lat.

Jako że Ithaca została zaprojektowana jako narzędzie badawcze, jej ostateczna wersja generuje zawsze kilka propozycji uzupełnień luk w danym tekście, spośród których historycy mogą wybierać. Z kolei gdy identyfikuje, skąd tekst pochodzi, nie zapewnia pojedynczego rozwiązania, a oferuję mapę z rozkładem prawdopodobieństwa dla 84 różnych starożytnych regionów.

Sztuczna inteligencja Ithaca uzupełnia luki w starożytnych tekstach z dużą dokładnością. | Źródło: CC BY-SA 3.0/WikiMedia

Ithaca to zdecydowanie coś, czego nauka potrzebowała. Bez jej pomocy historycy współpracujący z DeepMind odnawiali starożytne teksty z dokładnością wynoszącą zaledwie 25%. Z pomocą sztucznej inteligencji ich dokładność wzrastała do 72%. Pokazuje to, że najlepsze rezultaty przynosi współpraca ludzi i algorytmów, skoro sam algorytm charakteryzował się 62-procentową dokładnością.

Firma DeepMind poinformowała, że już pracuje nad wersjami nowej sztucznej inteligencji, które zostaną wytrenowane na innych starożytnych językach – takich jak hebrajski czy demotyczny. Co najlepsze, kod sztucznej inteligencji Ithaca jest otwartoźródłowy, a jej darmowa, interaktywna wersja została udostępniona online.

Źródło: DeepMind, fot. tyt. Canva