Instalki.pl » Aktualności » Software » Google wprowadziło alerty przeciwlotnicze na smartfonach z Androidem w Ukrainie
Piątek, 11 Marzec 2022 17:54, Wpisany przez Maksym Słomski
google naloty
Dobre posunięcie.

Polacy na swoje smartfony otrzymują alerty RCB, ostrzegające ich przed silnym wiatrem, ulewami lub gwałtownymi burzami. Mieszkańcy Ukrainy, atakowanej od kilku dni przez wojska rosyjskie, będą otrzymywali na telefony z Androidem komunikaty od Google. Te dotyczyły będą ataków rakietowych.

Aktualizacja usług Google wprowadza nowy rodzaj ostrzeżeń


Na prośbę ukraińskiego rządu Google wdrożył system ostrzegania o nalotach, za pośrednictwem aktualizacji usług Google Play. W jej ramach udostępniono funkcję, mającą za zadanie ostrzegać ludność na danym obszarze przed grożącym im niebezpieczeństwem. Alarm powiadomi użytkowników urządzeń z systemem Android, aby schowali się w bezpiecznym miejscu.

Nowy system ostrzegania jest "uzupełnianiem istniejących już w kraju systemów ostrzegania o nalotach przeciwlotniczych" i będzie opierał się na komunikatach, które rząd ukraiński już dostarcza w celu ochrony ludności cywilnej SMS-ami.

Czytaj również: Google kupuje kompleks biurowy w Warszawie za 2,7 mld złotych. Praca dla 2500 osób

"Niestety, miliony ludzi na Ukrainie polegają teraz na alarmach o nalotach, aby w porę dostać się w bezpieczne miejsce. Na prośbę i z pomocą rządu Ukrainy rozpoczęliśmy na Ukrainie wdrażanie systemu alarmów przeciwlotniczych dla telefonów z systemem Android. To uzupełnienie istniejących już w tym kraju systemów ostrzegania o nalocie przeciwlotniczym, które opiera się na ostrzeżeniach już dostarczanych przez ukraiński rząd" - czytamy w na blogu Google.

Dave Burke, wiceprezes ds. inżynierii w Google i Android, ujawnił, że nowy system ostrzegania wykorzystuje ten sam mechanizm o niskim opóźnieniu, który jest już stosowany do wykrywania trzęsień ziemi.


Google obiecał też przekazać 10 milionów dolarów na pomoc uchodźcom w Polsce, a także poczynić kolejne inwestycje w naszym kraju, aby wesprzeć potrzebujących.

Google – wraz z większością firm ze Stanów Zjednoczonych i Europy – wstrzymało emisję reklam w Rosji i wstrzymało działania komercyjne, w tym sprzedaż produktów i usług.

Źródło: Google