Instalki.pl » Aktualności » Software » Android pozwoli na archiwizowanie rzadko używanych aplikacji
Środa, 09 Marzec 2022 11:52, Wpisany przez Anna Borzęcka
android-funkcja
Funkcja pozwoli zwolnić miejsce w pamięci bez konieczności deinstalacji.

Mimo że coraz mniej nowych smartfonów pozwala na wyposażenie je w kartę pamięci, rzadko jest to potrzebne. W końcu, urządzenia te oferują już 64 lub 128 a nawet 256 GB pamięci wbudowanej. To powiedziawszy, niektórym użytkownikom wciąż zdarza się ją zapełnić, co zmusza ich do odinstalowywania rzadko używanych aplikacji i nie tylko.

Wygląda na to, że wkrótce konieczność usuwania z telefonu aplikacji w celu zwolnienia pamięci może przestać istnieć. Google zapowiedziało właśnie bowiem, że pracuje nad nową funkcją, która pozwoli ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez niektóre programy nawet o 60 procent. Mowa o funkcji archiwizowania aplikacji.

Archwizowanie aplikacji na Androidzie


Na czym archiwizowanie aplikacji ma polegać? W skrócie, zamiast odinstalować aplikację funkcja ta tymczasowo usunie część jej komponentów. Te zostaną zamknięte w nowym typie paczki plików, zwanym zarchiwizowanym APK. Pliki i Twoje dane będą przechowywane w takiej paczce, na urządzeniu, dopóki nie zdecydujesz się przywrócić aplikacji do jej dotychczasowej formy.

„Gdy funkcja archiwizowania zostanie udostępniona, przyniesie ogromne korzyści zarówno użytkownikom, jak i deweloperom. Zamiast odinstalowywać aplikację, użytkownicy będą mogli ją ‘zarchiwizować’, tymczasowo zwalniając miejsce, by w odpowiednim momencie szybko i łatwo ją ponownie aktywować. Deweloperzy skorzystają na mniejszej liczbie deinstalacji i wynikających z nich problemów.”, wyjaśnia Google.

Kiedy debiut nowej funkcji?


Użytkownicy smartfonów z Androidem mają uzyskać dostęp do funkcji archiwizowania później w tym roku. Gigant z Mountain View nie podzielił się żadnymi szczegółami na temat jej premiery. Google udostępniło już jednak deweloperom narzędzia umożliwiające implementację funkcji w aplikacjach.

Jasne, funkcja archiwizowania raczej nie przyda się posiadaczom takich flagowców jak Samsung Galaxy S22. Jeśli jednak dysponujesz smartfonem z niższej lub średniej półki i doświadczasz problemów z pojemnością jego pamięci, myślę że dużo dzięki niej zyskasz.

Źródło: Google, fot. tyt. Google