Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome wkrótce straci na Androidzie Wersję uproszczoną pozwalającą oszczędzać transfer
Czwartek, 24 Luty 2022 19:26, Wpisany przez Jan Domański
Chrome wkrótce straci na Androidzie Wersję uproszczoną pozwalającą oszczędzać transferGoogle twierdzi, że nie jest już potrzebna.

Już za nieco ponad miesiąc zobaczymy nową, w pewnym sensie "jubileuszową" wersję przeglądarki Google Chrome w edycji na urządzenia mobilne. Okrągły numerek 100 będzie wiązał się z usunięciem pewnej funkcji, której zapewne używają internauci w miejscach o kiepskim zasięgu (i co za tym idzie niskich transferach sieci komórkowej) lub po przekroczeniu pakietu i uaktywnieniu lejka. Ewentualnie osoby, które po prostu chcą oszczędzać zasoby.

Wersja uproszczona stron Light Mode znika z Chrome, czy są jej zamienniki?


Chrome Lite Mode (lub po polsku - wersja uproszczona), który jest nieco zmienioną funkcją Chrome Data Saver, zadebiutował na Androidzie już kilka lat temu. Pomagał zachować w miarę komfortowe korzystanie z przeglądarki internetowej w przypadku wolnego połączenia lub z bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami danych pakietowych. Jednak Google w końcu stwierdziło, że tryb nie jest dłużej potrzebny. Według firmy w ostatnim czasie koszt transmisji stał się na tyle niski, że w połączeniu z innymi ulepszeniami Chrome w zakresie wykorzystania danych, nie ma większego sensu dalej go utrzymywać.

Chrome wkrótce straci na Androidzie Wersję uproszczoną pozwalającą oszczędzać transfer
Tak dokładnie włączycie Tryb uproszczony w Google i później sprawdzicie jego efektywność / Foto: własne

Jeśli wciąż chcecie eksploatować ostatnie dni obecności wersji uproszczonej w Google Chrome (pobierz z naszej bazy) na Androidzie, to musicie w celu jego aktywacji wejść w główne menu programu w prawym górnym rogu. Później po przewinięciu widoku prawie na sam dół, trzeba przejść do pozycji o nazwie "Wersja uproszczona", gdzie już jednym ruchem włączycie tryb. W miarę korzystania z przeglądarki, wejście w to samo miejsce opcji poskutkuje raportem o wykorzystanych i zaoszczędzonych danych. Jeśli nadal potrzeba wam podobnej funkcji, to możecie korzystać z analogicznego trybu chociażby w przeglądarce mobilnej Opera Mini na Androida (pobierz z naszej bazy).

Chrome wkrótce straci na Androidzie Wersję uproszczoną pozwalającą oszczędzać transfer
Pełna treść komunikatu ze stron pomocy Google / Foto: Google - własne

Koniec Chrome Light Mode wraz z wersją 100 mobilnej przeglądarki już pod koniec marca


Chrome M100 zostanie udostępniony w stabilnym kanale już za nieco ponad miesiąc 29 marca 2022 roku. Właśnie wtedy wersja uproszczona przeglądania wprowadzona w 2014 roku jeszcze jako Chrome Data Saver, będzie usunięta z aplikacji. Jak dodał koncern na stronach pomocy - "Mimo że Lite Mode jest wycofywany, nadal staramy się, aby Chrome zapewniał szybkie ładowanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych."

Zobacz również: Darmowy system FreeDOS wciąż się rozwija. Nowa wersja FreeDOS 1.3 po 5 latach

Źródło: Google / 9to5google / Foto tytułowe: Pixabay - własne