Darmowy system FreeDOS wciąż się rozwija. Nowa wersja FreeDOS 1.3 po 5 latach

Jan DomańskiSkomentuj
Darmowy system FreeDOS wciąż się rozwija. Nowa wersja FreeDOS 1.3 po 5 latach

{reklama-artykul}Nie tylko rodzina Linuxa czy BSD kojarzy się z darmowymi i otwartoźródłowymi systemami operacyjnymi. Tak naprawdę nie trzeba płacić nawet za MS-DOS. A przynajmniej jego uwspółcześnioną alternatywę w postaci FreeDOS. Jeżeli potrzebujecie na nowym komputerze uruchomić bezpłatnie programy przygotowane z myślą o komercyjnym systemie Microsoft MS-DOS, to dobrze trafiliście. Dzięki FreeDOS nie musicie ograniczać się do emulatorów.

Potrzebujesz systemu do programów z MS-DOS, ale zgodnego z nowymi PC? Wypróbuj FreeDOS

Jeśli korzystaliście z oryginalnego MD-DOSa, to bez trudu odnajdziecie się w systemie FreeDOS. Jego użytkowanie niemalże takie same, ale został on wzbogacony o zgodność z nowoczesnymi PC, a także takimi osiągnięciami techniki jak chociażby łatwa obsługa sieci, USB (w tym pendrivów i dysków USB) czy płyt. Niekoniecznie wszystkie kwestie nie były dostępne w czasach świetności MS-DOSa, ale na pewno nie dało się ich używać w taki sposób, jak obecnie we FreeDOSie. Co ważne OS działa nawet na tak starych komputerach jak oryginalny IBM XT, platformy Intel 386 czy Intel Pentium MMX. Jednak równie dobrze włączy się go np. na Intel Core i7. Można go też zainstalować na maszynie wirtualnej.

System jest dostępny w kilku wersjach jak np. LiveCD, FullUSB, LiteUSB czy Floppy Edition. Najmniejsza ma zaledwie nieco ponad 20 MB i można ją przenieść na kilka dyskietek FDD 3,5″. Najbardziej wyposażone edycje mają też sporo preinstalowanego dodatkowego oprogramowania. FullUSB ma już 356 MB, a paczka dodatkowego softwareu w postaci FreeDOS BonusCD, to aż 621 MB. Obecnie waga może wydawać się śmieszna, ale pamiętajmy, że dla komputerów z czasów MS-DOS, to wręcz kosmiczne pakiety danych.

Darmowy system FreeDOS wciąż się rozwija. Na aktualizację czekaliśmy 5 lat

Pamiętacie jeszcze podobnego typu interfejs z oryginalnego MS-DOSa? / Foto: FreeDOS

Pobierz system operacyjny FreeDOS 1.3 i doświadcz licznych zmian i aktualizacji

Główne zmiany w systemie FreeDOS 1.3 względem poprzedniej edycji obejmują chociażby nowe jądro 2043, nową powłoki poleceń FreeCOM 0.85a, wersję 8086 z obsługą FAT32, nieco nowych programów użytkowych i gier oraz wiele aktualizacji pakietów. Użytkownicy na start otrzymują ulepszoną inicjalizacją CD nośnika startowego i zainstalowanego systemu. Posiadacze starych maszyn ze stacjami dyskietek powinni ucieszyć się z wbudowanej kompresji zip w instalatorze Floppy Edition. System operacyjny FreeDOS 1.3 pobierzecie z naszej bazy oprogramowania.

Zobacz również: Modularny laptop Framework dostępny w Europie. Złóż samemu sprzęt na i7

Źródło i foto: FreeDOS / tomshardware

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.